Zvýšit cenu brambor musí kvůli menšímu odbytu a zdražení energií biofarmáři z Temelína
Zemědělci v Temelíně na Českobudějovicku mají problémy s odbytem brambor. Objednávky už nejsou takové jako před pandemií koronaviru. Loni museli farmáři prodat brambory hluboko pod cenou, letos to nechtějí dopustit.
„Jsme ve skladu brambor, a jak vidíte, je jich tady ještě poměrně dost,“ ukazuje ve skladu biofarmy Sady sv. Prokopa v Temelíně na Českobudějovicku agronom Pavel Sucháček.
I když od sklizně uplynulo několik měsíců, zemědělci zatím moc brambor neprodali. „Kvůli covidu restaurace nejedou naplno, tím pádem my nemáme tak rapidní odbyt jako v minulých letech. Už to trvá vlastně dva roky,“ říká agronom.
„Čím déle skladujeme brambory, tím samozřejmě rostou náklady na energie, na spotřebu elektřiny, což je vlastně letos také docela problém, když je energetická krize. Jakmile nemáme odbyt, elektrika jde do nebes,“ dodává.
Čtěte také
Zemědělci v Temelíně měli už loni odbyt brambor nižší o padesát procent ve srovnání s předešlými lety. Letos se obávají stejného scénáře. „Trhalo nám srdce brambory vyhodit, aby shnily, tak jsme prodali hluboce pod cenou. Prodali jsme je jako krmné brambory za dvě koruny a nepodařilo se nám ani z poloviny zaplatit náklady. Výrobní cena spojená s chlazením, skladováním, rozvozem, balením je kolem čtyř korun za kilo,“ uvádí výrobní obchodní manažer Jakub Vavřina.
I když je situace na trhu stejná jako loni, biofarma boj s pandemií nechce vzdát. „Snažíme se hledat odbytiště a zákazníky i mimo Jihočeský kraj. Trochu to nabourává naši filozofii, že bychom chtěli prodávat zboží v blízkém okolí, ale bohužel situace je taková, že opravdu musíme vyjíždět do dalekých měst, kde jsme schopní alespoň za nějakou základní hodnotu brambory prodat,“ líčí Jakub Vavřina.
„A samozřejmě protože všechno zdražuje, hlavně energie, budeme i my nuceni minimálně o dvě koruny na kilo zdražit,“ dodává. Navzdory nepříznivému vývoji budou Sady sv. Prokopa pěstovat brambory dále. Farmáři doufají, že pandemie nepotrvá napořád a svět se zase vrátí do starých kolejí.
Související
-
Rušení chovů, možná propouštění zaměstnanců. Také zemědělci pociťují nárůst cen energií i nafty
Po třiceti letech ruší Zemědělské obchodní družstvo Borovany chov prasat. Navýšení cen energií a nafty už bylo po neustálém zdražování výrobních nákladů neúnosné.
-
Rozsáhlé lány obilí už v Česku nenajdete. Zemědělci museli rozdělit pole s jednou plodinou
Ministerstvo omezilo plochy, na kterých smí zemědělci pěstovat jednu plodinu. Cílem je zabránit erozi a zajistit biologickou rozmanitost. Pravidlo platí od letošního roku.
-
Jihočeští zemědělci sklidí až o padesát procent víc zelí než loni. I tak je ale úroda jen průměrná
Úroda zelí na jihu Čech je letos průměrná, zemědělci jsou s ní přesto spokojeni. Chladné počasí zbrzdilo růst sazenic, díky teplému podzimu ale hlávky nakonec dorostly.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vuhledar není strategické místo. V Kyjevu se debatuje, proč přišlo stažení vojsk pozdě, říká ukrajinistka
-
Izraelci cílili na Hizballáh i před válkou v Gaze. Infiltrovali se mezi blízké Nasralláha, říká expert
-
Ševčíka a další národohospodáře zkritizovali všichni děkani VŠE. ‚Prohlubují izolaci fakulty,‘ píší
-
ŽIVĚ: Fotbalisty Plzně čeká druhý zápas v Evropské lize, doma hostí bulharský Ludogorec Razgrad