Zvuk vrzání dveří byl tak věrohodný, že čekala lupiče. Papoušci žako jsou dokonalí napodobitelé
Až 600 slov si dokáže zapamatovat papoušek žako. Jeho schopnost dokonale napodobovat různé zvuky je pověstná. Žako byl jako domácí společník chován už před čtyřmi tisíci lety. Jedním z důkazů jsou egyptské hieroglyfy, na kterých jsou tito papoušci vyobrazeni.
Papoušky žako si oblíbili staří Řekové a Římané. Žaka měl také anglický král Jindřich VIII. K současným chovatelům těchto inteligentních opeřených bytostí patří Dagmar Vrchotová z Českých Budějovic. Má doma hned tři – Barunku, Rudu a Ríšu.
„Barunka mluví hůř než Ruda,“ uvádí první rozdíl mezi svými papoušky jejich chovatelka. „Víc toho nakecá, ale mluví jak tříleté dítě, jako moje vnučka. To znamená rychle a musíte znát její řeč,“ dodává s úsměvem.
Žakové jsou známí tím, že jsou schopni napodobovat různé zvuky. Tím Barunka vylekala i Dagmar Vrchotovou. Napodobila vrzání dveří opravdu dokonale. Její panička si myslela, že se do jejich domu někdo vloupal.
Čtěte také
Žako Ríša je jedním z několika mláďat, které manželé Vrchotovi odchovali. „Když je máte takhle odmalinka, tak vás neštípnou. Kdežto kdybych dala takhle prstík Rudíkovi, tak by mě ztrestal,“ směje se chovatelka. Ruda a Barunka jsou pár. „Co udělá Ruda, musí udělat i Barunka,“ má vypozorované Dagmar Vrchotová.
Žakové se dožívají třiceti až čtyřiceti let, v Česku ale jen kolem deseti let. Podle Dagmar Vrchotové je to tím, že jim majitelé dávají i lidské jídlo, což jim škodí.
Tento papoušek rozhodně není pro začátečníky. Základem je mít nejenom dobré znalosti o jejich potřebách, hlavně musíte mít dost času a ochotu se těmto inteligentním ptákům věnovat.
Reportáž natočenou na návštěvě u chovatelky papoušků žako přináší magazín Máme rádi zvířata. Dále veterinářka Lucie Míková promluví o cizích tělesech ve zvířecím traktu a probereme přirovnání „krade jako straka“.
Související
-
Papoušek kakadu je lepší než hlídací pes, vyžaduje ale hodně pozornosti, říká chovatelka
Sněhobílý papoušek, který pohybuje chocholkou podle momentální nálady. To je kakadu, jeden ze silně ohrožených druhů. Tito ptáci prosluli svojí inteligencí a vynalézavostí.
-
Kočka bengálská si hraje na tygra a vypadá jako leopard
Kočky bengálské zaujmou na první pohled svým vzhledem. Zajímavá kresba jejich krátké srsti naznačuje, že mají něco společného s divokými šelmami. A je tomu skutečně tak.
-
Holandské zakrslé chocholaté slepice musí před výstavou ke kadeřníkovi
Chochol na hlavě místo typického hřebínku je hlavní okrasou holandských zakrslých slepic. Už v roce 1657 zachytil tato zvířata na obrazech holandský malíř J. Monkhorst.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.