Zoo Hluboká se raduje z historicky prvního odchovaného orla skalního

Orli skalní v Zoo Hluboká mají jedno mládě. Zatím se u těchto ptáků odchov nedařil. Orly se v minulosti nedařilo spárovat, za neúspěchem ale bylo i chladné počasí.  

„Osmého května jsme začali pozorovat, že se samice chová na hnízdě jinak. Věděli jsme, že nám krásně zasedla, pak začala z hnízda více slézat, začala tam nosit krmení. Tak jsme to konzultovali s ošetřovateli a vyšlo, že tam zřejmě má mládě,“ popisuje zooložka Markéta Jariabková.

Tohle zjištění byla pro chovatele opravdu velkou událostí. Zoo Hluboká chová orly skalní od roku 2010 a do současnosti se je nedařilo rozmnožit.

„Měli jsme problém sestavit vhodný pár. Po několika pokusech se nám podařilo v roce 2018 získat mladou samici, se kterou si náš orel krásně sednul. Začali spolu hned první rok volat, pokoušet se sestavit hnízdo. Následující rok už samice snesla dvě vejce,“ říká zooložka.

Čtěte také

Ale ani poté se zoologická zahrada úspěšně odchovaných mláďat nedočkala. „Vylíhlo se nám jedno mládě, ale bylo velice malé, navíc přišly silné deště a velký chlad a samice ho nedokázala prohřát,“ vysvětluje Markéta Jariabková.

V letošním roce samice opět snesla vejce. „Seděla poctivě na hnízdě a vyseděla jedno mládě. Dneska už jsou mu čtyři týdny a doufáme, že to bude pokračovat dál, že nám krásně dospěje a začne zanedlouho lítat,“ dodává zooložka.

Orli podle ní patří mezi vzorné rodiče. „O mládě se starají oba, převážně tedy samice, která ho ze začátku zahřívala, zastiňovala, bránila před deštěm a krmila. Samec jí ale nahoru nosil potravu a takto se budou starat do doby, než začne samo létat, což bude mezi padesátým a sedmdesátým dnem od vylíhnutí,“ dodává.

Pokud se mláděti bude dařit dobře a dospěje, se svými rodiči určitě nezůstane. Díky záchranným programům zoologických zahrad najde domov jinde.

Spustit audio

Související