Zneužívaná holčička se svěřila papouškovi. Českobudějovická neziskovka Rozárka od té doby využívá papoušky ARA k terapiím

17. červen 2024

Papoušci jsou naším zrcadlem. Napodobují nás, ztvárňují naše emoce. Tím nám mohou pomoci zorientovat se sami v sobě. Na tomto principu vystavěli Romana Bočková a Michal Vaniš obor, jehož jsou průkopníky: ornitoterapii. 

„Do naší neziskovky jsme si pořídili papouška ara ararauna. Byla to samička, jmenovala se Klára,“ vypráví chovatelka Romana Bočková, „Klára vyrůstala v našem společenství mezi dětmi i dospělými a velice dobře se asociovala. A stalo se, že jedna malá holčička se skrze papouška svěřila a vyšlo najevo zneužívání.“

To byl impuls, aby se odborníci v českobudějovické Rozárce začali terapii za pomoci zvířat cíleně věnovat. „Shodou okolností byla jednou ze zakladatelek Rozárky lékařka a psycholožka. Chtělo to více setkání, ale případ jsme rozkryli. Erudice v týmu se vyplatila,“ říká Romana Bočková.

Romana Bočková a Michal Vaniš

Holčička si začala s papouškem povídat, on navíc zrcadlil její pocity. „Papoušek se chová podobně jako kotě nebo štěně, vyzývá člověka ke hře. Když je dítě nebo dospělý v pohodě, nebojí se si s ním hrát. Pokud komunikovat nechce, tak se ho papoušek snaží vyprovokovat. Začne se mu probírat ve vlasech, oštipovat ho, popotahuje mu oblečení. Když člověk přesto nereaguje, znamená to, že je něco špatně,“ vysvětluje ornitoterapeutka.

„Je to i o přístupu k lidem,“ doplňuje ji Michal Vaniš, „musíte vnímat ptáka jako prostředníka, který komunikaci s klientem zprostředkovává. Vy sami musíte být empatičtí a vnímat potřeby toho člověka. Od roku 2009, kdy jsme s ornitoterapií začali, už se před námi odehrálo příběhů spoustu.“

Ty další si tedy můžete poslechnout ze záznamu pořadu Dopolední host právě zde...

Spustit audio