Je nájemní bydlení vyhazováním peněz z okna?

20. červen 2024

Na tuto otázku odpovídá ekonom Michal Skořepa ve svých Finančních jednohubkách a v našem pořadu Dopolední host.

Nakladatelství Grada vydalo další díl ekonomických glos finančního analytika Michala Skořepy. Po Ekonomických jednohubkách jsou to tentokrát jednohubky finanční. Předseda výboru pro rozpočtové prognózy při Národní rozpočtové radě, člen představenstva České společnosti ekonomické, někdejší vedoucí pracovník České národní banky a dnes člen analytického týmu České spořitelny se v nich dostává od makroekonomie k našim domácnostem a peněženkám. Mimo jiné boří mýtus, že každý z nás by měl mít vlastní bydlení. Ale co argument, že částka utracená za nájem může být shodná se splátkou hypotéky? 

„Jasně. Tohle je argument, který svého času přišel hrozně sexy i mně. Říkal jsem si, ten, kdo si byt postupně kupuje třeba na hypotéku, tak jednoho dne má byt. Zatímco nájemník, který platí celá léta podobné peníze, má na konci holé ruce. Vrtalo mi to hlavou, než mi došlo, že tam je jeden klíčový rozdíl, který není na první pohled vidět, a ten je hned na začátku.“

V čem ten klíčový rozdíl spočívá?

Michal Skořepa odpovídá: „Když si berete hypotéku, musíte mít našetřené nějaké peníze. Pokud vůbec máte takovou volbu - mnozí z nás jsou bohužel ve finanční situaci, že pro ně takové váhání bůbec nepřipadá v úvahu - ale pokud těch 500 tisíc, jeden milion korun našetřeno máte, tak se můžete rozhodnout, co s nimi.“

Ten, kdo si bere hypotéku, investuje své úspory do bydlení, tomu, kdo jde do nájmu, jeho našetřených 500 tisíc zůstává. Jak vysvětluje Michal Skořepa, akontace může být za jistých okolností riskantní investice: „Pokud totiž byt kupujete, může se v následujících letech přihodit – například v okolí – něco, co razantně sníží hodnotu bytu. Investice pak může být velmi nešťastná.“

Zatímco nájemník je svobodný a může kdykoli odejít, aniž by tratil. „A má svých 500 tisíc volných. A ty když investuje rozumným způsobem na dlouhá léta, tak z toho nakonec může vykvést taková suma, že na tom bude buď velmi podobně, anebo i lépe než ten, který bydlí ve vlastním,“ říká Michal Skořepa.

Má to svá pro i proti

„Samozřejmě oba ty typy bydlení mají svoje,“ navazuje vzápětí, „nájemní bydlení představuje větší nejistotu, při bydlení ve vlastním se zase musíte víc otravovat s řemeslníky a úřady. Ale z finančního pohledu to rozhodně není tak, že ten, kdo má toho půl milionu, milion by si měl koupit vlastní byt, protože to je do budoucna jistější investice. Tak to určitě neplatí,“ uzavírá ekonom Michal Skořepa.

V záznamu pořadu Dopolední host si můžete poslechnout i to, co mají společného základní pravidla zacházení s penězi s babou Jagou z Mrazíka, které hraběcí rady už v době drahoty Michal Skořepa nedává, nebo že nic není v životě zadarmo, ani s láskou uvařený oběd od partnera či partnerky...  

Spustit audio