Tajfun, Tatranka, Tara, Táborka...

21. červen 2024

Novorozené zubřátko je pěkný cvalík. Váží pětadvacet kilo a velké je asi jako ovce. Táborská ZOO má dva nové přírůstky. Můžete je pojmenovat!

Jakou jinou slavnost než zahradní může mít zoologická zahrada! Ke svým 9. narozeninám ji na sobotu 22. června 2024 chystá ZOO Tábor. Marketingový manager Václav Kučera nás na ni nejenom pozval, ale ZOO nám i představil.

Charakterizuje ji jako rodinnou a zážitkovou, a také jako klidový areál, ve kterém nejde o velké počty zvířat, ale o to, aby měla komfortní podmínky. ZOO na táborských Větrovech v poslední době hodně investovala do výběhů – jeden z největších ve Střední Evropě mají medvědi hnědí. A také do zvířecích domů – třeba pro papoušky nebo surikaty. Na jaké druhy se tedy v Táboře soustřeďují?

„Soustředíme se na ohrožené druhy zvířat. Máme nějakých osmdesát druhů zvířat a z toho víc než polovina jsou právě ty ohrožené. Dohromady chováme kolem pěti set zvířat.“ Zahrada je představuje na svých webových stránkách. A nejen, že se z nich čtenář dozví řadu zajímavých informací o životě těchto druhů, ale také si je prohlédne na obrázcích.

A tak si všimne, že malpa hnědá vypadá jako čertík, koza burská je pro změnu baset, klokani rudoocí nápadně připomínají velikánské bílé myšky a madagaskarská fosa je šelma s čumáčkem vydry. „To říká většina návštěvníků. A ještě také, že mary stepní vypadají jako kříženci zajíců a srnek,“ směje se Václav Kučera.

„Maply hnědé jsou opravdu takoví čertíci, nezmaři a moc milá zvířátka,“ doplňuje z vlastní zkušenosti, „máme dvě, Páťu a Máťu. Koza burská se vyznačuje tím, že má podsaditou postavu, my jí říkáme Anežka a máme ji moc rádi. Klokanů je víc, ty všechny pojmenované nemáme, ale zase se nám nedávno narodila mláďata, a tak je lidé uvidí, jak vykukují z kapsy.“

S Václavem Kučerou si povídala Eva Kadlčáková

Kromě toho se ZOO Tábor významně podílí na záchraně zubrů evropských. „My se tento druh, který dřív běžně obýval evropskou krajinu, než ho člověk vyhubil, snažíme do přírody vracet. Už jsme takto odchovali a umístili třináct zubrů. Naposledy jsme vezli Tajfuna a Tatranku do přírodní rezervace v Srbsku,“ líčí Václav Kučera.

V rámci úspěšného táborského chovu se teď narodila dvě nová zubřátka. „Po narození má zubře přibližně pětadvacet kilo, velikostí bychom ho mohli přirovnat k menší dospělé ovci. Ale je to roztomilý kousek. Totiž dva.“

Oba, respektive obě, teď mohou lidé pojmenovat. Soutěž právě běží, dá se hlasovat na facebooku nebo na webové stránce zootabor.eu. „Podmínkou je jedině to, že jméno musí začínat na slabiku TA a že ho ještě žádná naše zubřice nemá. Seznam u hlasování najdete,“ upozorňuje Václav Kučera. Na oslavě devátých narozenin ZOO Tábor svá dvě zubří mláďata slavnostně pokřtí a autory návrhů odmění.

Víc se o narozeninách v ZOO Tábor, o tamním záchranném centru pro exotické šelmy nebo o tom, za jaké vysvědčení se dá jít do ZOO za korunu, dozvíte, když si poslechnete náš rozhovor celý. S Václavem Kučerou si povídala Eva Kadlčáková.

Spustit audio