Znám starý chrám, kde zvony tiše bdí, zpíval Josef Laufer v jedné ze svých nejoblíbenějších písniček

29. duben 2024

„Znám starý chrám, kde zvony tiše bdí. Čekám, až hvězdy vyjdou.“ Tak začíná Maria, jedna z nejlepších písniček z repertoáru Josefa Laufera, jehož život vyhasnul 20. dubna 2024 ve věku 84 let.

Písničku natočil Josef Laufer poprvé v roce 1967 s kapelou jihočeského rodáka Karla Duby. Dojemná slůvka o lásce dvou mladých lidí přidal ve Francii narozený zpěvák k melodii mariánské písně Ó, Matko Páně, která vyšla tiskem roku 1943 a byla přeložena do více jazyků. K jejím autorství se hlásil ředitel kůru uherskoostrožské farnosti, skladatel a hudebník Josef Julínek.

A malou vzpomínku interpreta a spoluautora na tuto skladbu zahrnuje pořad Světla ramp k uctění památky někdejší hvězdy české pop music, všestranného zpěváka, herce i textaře Josefa Laufera.

Vzpomínku si můžete poslechnout vedle jeho nahrávek s kapelou Their Majesties, připomínky hlavní role v generačně přelomovém českém muzikálu Gentlemani nebo třeba osobní reminiscence na setkání s Beatles, především s Johnem Lennonem.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.