Zpěvák nezaměnitelného mužného hlasu Petr Spálený, který má i jihočeské kořeny, si uměl vybírat repertoár

18. březen 2024

Tentokrát poodkryjeme roušku času se zpěvákem, za nímž ti mladší mohou vidět třeba výraznou roli v muzikálu, ale ti trošku dříve narození s ním spojují jeho příjemné písničky zejména z předešlých dekád, jako jsou Josefína, Kdybych já byl kovářem, To vadí, Ústa dívky Dáši, Když ji potkáš, Zbrojnoš, Peggy, Když dozrálo víno a řadu dalších.

22. březen 2024 je dnem osmdesátých narozenin zpěváka charakteristického, unikátního, nezaměnitelného, nízko položeného mužného hlasu, ale také hudebníka a autora Petra Spáleného, a to je svrchovaně dobrý důvod proč zahrát jeho hity, ale také méně známé songy.

Tím prvním je v pořadu Světla ramp Necítím se sám, kompletně vlastní autorská písnička Petra Spáleného s jistými autobiografickými prvky, kterou natočil v roce 1981 se skupinou Apollo s kapelníkem Pavlem Krejčou, bohužel již nežijícím.

A přináší ji také zbrusu nová supraphonská kompilace hitů i duetů Petra Spáleného, který se narodil v Praze, ovšem hned je třeba napsat, že jeho lidské a zároveň pak muzikantské osudy byly těsně spjaté s jeho o půldruhého roku starším bratrem, výrazným instrumentalistou, skladatelem, zpěvákem i rozhlasákem Janem Spálený.

Čtěte také

Ty se protnuly také s jihem Čech, konkrétně Novými Hrady, kde ve složitých poválečných časech prožili bratři Spálení část svého dětství. A navíc, z Kardašovy Řečice pocházela jejich maminka.

Oba spolu působili v kapele Apollobeat. Jestliže Jan Spálený je typem tvůrčí osobností inklinující k bluesovému a jazzovému projevu, tak Petr si získal proslulost a popularitu jako velmi kvalitní a osobitý interpret písniček, často osvědčující dobrý vkus při jejich výběru, od Boba Dylana, Leonarda Cohena, Mickeyho Newburyho nebo jeho oblíbence Lee Hazlewooda. Ale i od domácích autorů – jako třeba v případě prvního hitu Plakalo bejby od Pavla Krejči a Jiřího Štaidla.

Životní partnerkou Petra Spáleného je taktéž známá zpěvačka Miluška Voborníková, a tak vzpomínkovou půlhodinku zarámuje jejich milý duet.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související