Zemědělci omezili používání průmyslových hnojiv. Jsou drahá a navíc je jich na trhu nedostatek
Jen 23 procent zemědělců v Česku má podle průzkumu Agrární komory na letošek dostatek průmyslových hnojiv. Na trhu je jich kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu méně než v letech minulých. S tím souvisí i prudký nárůst cen dusíkatých minerálních hnojiv v tomto roce.
„Tady v našem skladu máme poslední zbytek ledku, který teď aplikujeme ke kukuřici. Tím v podstatě letos s aplikací hnojiv na pole končíme,“ ukazuje zbytek průmyslových hnojiv ve skladu Zemědělského družstva Brloh předseda Václav Jungwirth.
V předcházejících letech byl sklad daleko více zaplněn. „V minulých letech jsme už touto dobou kupovali hnojiva pro zakládání nových úrod, protože cenová relace byla asi nejvýhodnější. V současné době je situace jiná. Něco se nám podařilo zajistit, ale bohužel musíme také koukat na ceny, protože ty vzrostly a v podstatě si to nemůžeme dovolit,“ popisuje Václav Jungwirth.
Čtěte také
Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné vzrostla cena průmyslových hnojiv až pětinásobně. Důvodů je několik. „Hlavní světová produkce se odehrává na území Ukrajiny, Ruska a Běloruska. Na Ukrajině je válečný konflikt, na Bělorusko a Rusko jsou uvaleny sankce. Minerální hnojiva se vyrábí především ze zemního plynu, který také velmi zdražil, až se těm producentům výroba nevyplácí a buď ji omezili, nebo úplně zastavili,“ vysvětluje.
Zhruba čtvrtinu dusíkatých hnojiv je možné nahradit biomasou. Úbytek průmyslových hnojiv se podle zemědělce Václava Jungwirtha i tak může odrazit na výnosech. „Bez hnojiv by dneska výroba byla možná poloviční. My jsme šli zhruba na osmdesát procent množství hnojiv oproti tomu, co jsme používali v minulosti. To se může nějakým způsobem ještě vykompenzovat z půdní zásoby, ale dlouhodobě to bude znamenat snižování výnosů,“ uvádí.
Dostatek srážek může nižší přísun dusíkatých hnojiv půdě částečně vykompenzovat. V období sucha se ale šetření hnojivy na úrodě víc projeví.
Související
-
Zdražení nafty je pro zemědělce další ranou. Náklady už vzrostly kvůli cenám energií, krmiv i hnojiv
Nárůst cen nafty kvůli válce na Ukrajině významně pocítí i zemědělci. Na jaře používají na polích nejvíc techniky a zdražení pohonných hmot znamená další zvýšení nákladů.
-
Lidé víc kupují palivové dříví. A to i přesto, že je dvakrát dražší než loni
Zájem o palivové dřevo je enormní. Některé firmy nestačí pokrýt poptávku. I když dřevo podražilo během uplynulého půlroku o sto procent, producenti mají zákazníků dost.
-
Rozsáhlé lány obilí už v Česku nenajdete. Zemědělci museli rozdělit pole s jednou plodinou
Ministerstvo omezilo plochy, na kterých smí zemědělci pěstovat jednu plodinu. Cílem je zabránit erozi a zajistit biologickou rozmanitost. Pravidlo platí od letošního roku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Macron vybral nového francouzského premiéra. Stát se jím má centrista François Bayrou
-
Nejrozsáhlejší podvod s charitou v Česku. 10 podvodníků od 40 000 lidí vybralo 64 milionů korun
-
Za zničené baltské kabely může být zodpovědná čínská loď. Ukazuje to na spolupráci s Kremlem
-
VoZP vyčerpala rezervy a platí nemocnicím se zpožděním. Chybí jí miliarda a 400 milionů