Zelená voda a invazivní druhy ryb. Vědci zkoumají nádrž Bagr v českobudějovické Stromovce
Nádrž Bagr v českobudějovickém parku Stromovka se stala středem zájmu vědců z Biologického centra Akademie věd. Snaží se zjistit, jak zlepšit její kvalitu. Ve vodě se totiž přemnožily sinice, problémem je také nevhodné složení ryb, které tu žijí.
„Je to tady přerybněné. V dané chvíli tu máme spoustu planktonžravých ryb různých velikostí a druhů, ty ten zooplankton potlačí a zůstává zelená voda,“ hodnotí profesor hydrobiologie Jaroslav Vrba.
Vědce k nádrži přivedla bakalářská práce mladé studentky. „My jsme oponovali práci Michaely Dvořákové z Přírodovědecké fakulty, která se věnovala přímo zlepšení stavu vody v Bagru. Takto se prakticky využije práce studentky, město na tom vydělá, protože má řádnou rešerši, data, která může využít,“ vysvětluje vedoucí českobudějovického odboru životního prostředí Radek Kyrian.
Pokud se podaří kvalitu vody v nádrži Bagr zlepšit, mohli by ji lidé více využívat. „Rádi bychom, aby se Bagr stal místem pro relaxaci nejen na té trávě, ale aby občané mohli využívat i vodu k osvěžení. Máme představu, že by se část betonových břehů mohla změnit třeba na písečné, ale je to všechno ještě k diskuzi a uvidíme,“ říká náměstkyně primátorky pro životní prostředí Zuzana Kudláčková.
Čtěte také
Vědci na nádrž vyjeli na člunech a vydali se do vody v gumových rybářských kalhotách, aby zjistili, jaké ryby tu žijí. „Používáme sítě, které natahujeme souběžně s břehem tak, aby síť dopadla na dno. Tím ryby obklíčíme, následně je slovíme, identifikujeme druhy a změříme,“ popisuje hydrobiolog Petr Blabolil.
V síti ukazuje barevnou rybu. Je to slunečnice pestrá, invazivní druh. Její vypouštění do volné vody je zakázané. „Dokáži si představit, že někdo ji měl v akvárku, pak se mu jí zželelo, nechtěl ji zabít, tak si řekl, že ji pustí do volné vody, což je ale v zásadě to nehorší, co mohl udělat,“ dodává hydrobiolog.
Problémem nejsou jen invazivní druhy ryb. „Kolegové vytáhli i kapříky, které sem evidentně někdo během roku vysadil,“ dodává Jaroslav Vrba. Kromě zarybnění se vědci ve spolupráci s Povodím Vltavy zabývají také tím, jak snížit vysokou koncentraci fosforu v nádrži.
Související
-
Jak je čistá voda v řece Vltavě a ovzduší v budějovické Stromovce, zjistili při výzkumu studenti
Hydrologická měření v terénu i laboratoři poslední dva roky prováděli studenti budějovického Česko-anglického gymnázia. Výzkumy byly součástí mezinárodního projektu STEM3.
-
Chatu na Orlíku raději u hráze, na koupání jsou ale nejlepší pískovny a lomy, radí hydrobiolog
Kvalita vody na koupání ve stojatých nádržích se mění podle počasí. Stoupne-li teplota vody nad dvacet stupňů, množí se sinice. Ty jsou závadné a mohou být i jedovaté.
-
Invazní ryby karas stříbřitý nebo střevlička východní decimují život v rybnících na Třeboňsku
Invazní ryby komplikují hospodaření rybářů, ničí vodní prostředí a vytlačují původní druhy. Na jihu Čech se to týká především Třeboňska, kde je největší rybniční soustava.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fraška a cirkus. Lidé to ani jako volby nebrali, Lukašenko se ale bojí, říká členka běloruské opozice
-
Zelenskyj vyměnil velitele vojsk u Pokrovsku. Nově je má na starosti šéf ukrajinských pozemních sil
-
‚Řád podporuje neřáda.‘ Juniorští basketbalisté nedohráli zápas kvůli sporu o přezuvky
-
Plán Trumpa přesídlit Palestince není proveditelný. Ví to i zdejší politici, říká velvyslankyně v Izraeli