Vědci zmapují populaci pstruhů na Šumavě. Je to důležité i pro přežití kriticky ohrožené perlorodky
Pstruzi po celé Šumavě budou pod dohledem jihočeských a německých vědců. Na 200 lokalitách je budou sledovat tři roky. Hlavním cílem přeshraničního projektu je zmapování a rozšíření původního pstruha potočního.
Hydrobiolog z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích Petr Blabolil prochází potok poblíž rybí líhně u Borových Lad, aby zjistil podrobné informace o pstruzích. „Úsek dlouhý sto metrů jsem prošel proti proudu. Ryby jsem omráčil agregátem a předal je kolegům ke zpracování. Potok jsem prošel jednou a pak ještě podruhé, aby se z toho rozdílu dala vypočítat početnost ryb v daném úseku,“ popisuje.
Každou rybu vědci změří a zváží. „Zjistíme její zdravotní stav, pořídíme případně i fotodokumentaci a u podvzorku pstruhů obecných odebereme část ploutve na genetickou analýzu,“ doplňuje Petr Blabolil.
Výsledky genetické analýzy jsou zásadní. „Je důležité podchytit původní populace a zabránit tomu, aby je ovlivňovali jedinci, kteří do nich nepatří,“ vysvětluje genetik fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Vojtěch Kašpar.
Tyto informace nasměrují ochránce a rybáře při dalším vysazování pstruhů obecných. „Pokud se zjistí, že pstruzi jsou schopni přežívat bez našeho zásahu, tak se tam vysazovat nebude. Pokud se ukáže, že na místech, kde nejsou schopni se rozmnožovat, přidáváme tu správnou populaci, bude to jedině dobře a podpoří to naše snahy,“ říká zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
Čtěte také
Výskyt pstruha obecného hraje zásadní roli také v záchraně kriticky ohrožené perlorodky říční. „Larvy se nedokáží uchytit na pstruzích potočácích, kteří jsou přivezeni odjinud, tudíž vývojový cyklus perlorodky není dokončený. Z toho důvodu perlorodka zkolabovala. Nám jde teď hlavně o genetickou čistotu, protože jsme zjistili, že druhy, které tu v minulosti nebyly, nám přírodu oslabují,“ objasňuje jednatel Českého rybářského svazu v Českých Budějovicích Jiří Marek.
Podpořit původní populace pstruhů ve volné přírodě je důležité i z hlediska zachování samotného druhu. „Původní genetické linie jsou nejlépe přizpůsobené místním podmínkám. A pokud se něco změní, projeví se globální oteplování, výraznější sucha a podobně, tak mají největší šanci se adaptovat a přetrvat pro další generace,“ dodává Petr Blabolil.
O výsledcích výzkumu se dozví nejenom odborníci, ale také veřejnost. Lidé můžou s vědci diskutovat na přednáškách a vzdělávacích akcích.
Související
-
V Teplé Vltavě na Šumavě žije stále víc kriticky ohrožených perlorodek. Vědci je do řeky vysazují
Kriticky ohroženým perlorodkám říčním se v Teplé Vltavě na Šumavě daří. O rozšíření populace těchto mlžů se už od 90. let snaží vědci šumavského národního parku.
-
Invazní ryby karas stříbřitý nebo střevlička východní decimují život v rybnících na Třeboňsku
Invazní ryby komplikují hospodaření rybářů, ničí vodní prostředí a vytlačují původní druhy. Na jihu Čech se to týká především Třeboňska, kde je největší rybniční soustava.
-
Jiřická nádrž v srdci Novohradských hor se stala „rybářským disneylandem“. Vědci usilují o změnu
Do přípravy vyhlášení nové přírodní památky Pohoří na Šumavě se vložili vědci z Biologického centra Akademie věd v Budějovicích. Vadí jim, že v návrhu schází Jiřická nádrž.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě. Netvrdí to ani provládní blogeři, píše ruský novinář
-
Hokejisté pražské Sparty zdolali v úvodním čtvrtfinále Třinec 4:3 po prodloužení, duel rozhodl Sobotka
-
Ekonom Hampl: Globalizační éra končí. Trump zavádí cla a vyhovuje mu, že je i díky tomu celebritou
-
Nejsem ve stoprocentní kondici, prohlásil Jílek po zisku bronzové medaile. Věří, že se v létě ještě posune