Zdražení nákladů prohlubuje ztráty některých firem dodávajících komponenty pro automobilový průmysl
Z desítek na stovky milionů korun se zvýšily ztráty některých jihočeských firem dodávajících komponenty do automobilek. Souvisí to stále s kolísáním objednávek, ale také s navýšením vstupních nákladů. Někde se ale zakázky stabilizovaly a firmy jedou znovu na plný výkon.
„V některých kritických týdnech jsme bohužel část zaměstnanců museli nechávat i doma s náhradou mzdy 60 procent,“ říká ředitel firmy Bentex Automotive v Benešově nad Černou František Fošum. Některé problémy podle něj přetrvávají už od loňska. „Výrobu u nás v současné době částečně omezují odstávky u zákazníků z důvodu nedostatku dílů,“ dodává.
Všem firmám přibyly i další problémy. „Jsou to ceny energií, které stoupají nade všechny meze a ne všechny firmy měly možnost si nastavit ceny s dodavateli na delší období. Pak jsou to ceny materiálů. S cenami energií a paliv je spojená i logistika, kdysi se dal zaplatit kontejner z Číny za dva tisíce dolarů, dneska jsme na čtrnácti až šestnácti tisících, takže můžeme obecně říct, že se přesouváme k zvýšení nákladů z desítek milionů na stovky milionů ročně,“ shrnuje ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist.
Některé firmy se snaží situaci zmírnit omezením investic a také získáním nových zakázek. To je i případ Bentexu Automotive. „Jako náhradní doplňkovou výrobu nyní šijeme například polstry pro zahradní nábytek a potahy na přilby pro armádu,“ popisuje ředitel František Fošum.
Čtěte také
Jinde si na objednávky nemůžou stěžovat. Naplno vyrábí českobudějovický Motor Jikov a také táborský Brisk.
„Máme v současné době plně vytíženou výrobní kapacitu objednávkami. Tento trend jsme naštěstí dobře odhadli a významně jsme loni investovali do zvýšení kapacit. Pozitivní je i to, že v lednu se zvýšily i požadavky automobilek. Jako problém ale vidím násobný nárůst cen energií, který může znamenat snížení konkurenceschopnosti českých firem. V případě, že některé země v Evropské unii budou podnikům dopady kompenzovat, bude to pro naše firmy znamenat značný hendikep,“ komentuje předseda představenstva Brisku Mojmír Čapka.
Výrobní ztráty firmám loni částečně pokryl příspěvek z programu Antivirus na podporu zaměstnanosti. Vláda od Nového roku ale část programu dočasně pozastavila. Analyzuje jeho nastavení a efektivitu.
Související
-
Zemědělci se neshodnou na tom, jak má vypadat rozdělování dotací v následujících letech
Nová pravidla financování rozhádala české zemědělce. Jde o podobu strategického plánu, který stanoví podmínky financování v zemědělství na následujících pět let.
-
Nařízené testování je pro některé firmy obtížné. Zaměstnanci navíc můžou test odmítnout
Zaměstnavatelé musí znovu povinně testovat zaměstnance. Zpřísněná opatření proti šíření koronaviru platí víc než týden. Pro některé firmy je obtížné celý proces zajistit.
-
Zvýšit cenu brambor musí kvůli menšímu odbytu a zdražení energií biofarmáři z Temelína
Zemědělci v Temelíně mají problémy s odbytem brambor. Objednávky už nejsou takové jako před pandemií. Loni museli prodat hluboko pod cenou, letos to nechtějí dopustit.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lidé zasažení povodněmi mohou nechat otestovat své studny už jen do neděle. V pořádku jich je jen desetina
-
ŽIVĚ: Viktoria Plzeň hraje s Manchesterem United bez branek. Duel Evropské ligy vysílá Radiožurnál Sport
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko skládá dvě procenta HDP na obranu z různých resortů
-
ONLINE: Moskva podporuje Orbánův plán na příměří s Ukrajinou. Ta ale návrh podle Ruska odmítla