Zásahovku tvoří ostřelovači, potápěči i vyjednavači. Přesný počet členů je ale tajný

15. červenec 2017

Speciálně vycvičení policisté, kteří chodí do zvlášť nebezpečných akcí - stíhají vraha, zatýkají mezinárodně hledaného zločince nebo zachraňují člověka chystajícího se k sebevraždě. To je zásahová jednotka. Ozbrojence s kuklami má k dispozici i Policie Jihočeského kraje.

„Všechno to začíná ve společenské místnosti, kde se každý dozví, jakou si bere zbraň, kam jedeme, co tam budeme dělat. Při ostrém zákroku bychom měli být všichni do pěti minut připravení v autě na výjezd,“ popisuje člen zásahové jednotky, která sídlí v Českém Krumlově.

Ve skladu zbraní má každý svůj samopal, dále jsou zde brokovnice, vrhací zbraně i ostřelovací pušky. Do akce si všichni členové zásahové jednotky zároveň musí vzít výjezdovou tašku, v níž je vesta, plynová maska nebo vybavení pro zásah ve výškách. Nechybí ani zásoba vody a jídla pro případ, že by zásah trval déle.

Členové zásahové jednotky vyjíždí ve známých černých kombinézách, ale zároveň si v tašce vozí civilní oblečení. Někdy je totiž potřeba se převléct. „Stává se to třeba v momentě, kdy se pachatel z místa určení v bytě začne pohybovat, sedne do auta a přemisťuje se. Tehdy se převlékáme a jdeme na zákrok v civilu,“ prozrazuje policista.

Kolik lidí vlastně tvoří zásahovou jednotku? Tato informace je tajná a běžný smrtelník se přesný počet nikdy nedozví. Je ale možné prozradit, že v jednotce je několik lidí se specializací - ostřelovači, potápěči, vyjednavači, pyrotechnici a letečtí záchranáři.

Ostřelovači mají přístup do skladu zbraní. „Tady mám svojí zbraň s příslušným osazením a různě barevně kombinovanou, aby pěkně ladila s terénem. K tomu jsou zásobníky a optika, aby bylo vidět i na velké vzdálenosti,“ ukazuje jeden z ostřelovačů.

Vysvětluje, že všichni specialisté jsou běžnými členy týmu, ale pokud to vyžaduje situace, velitel je vyšle dělat jejich profesi. „Pokud mě povolají jako ostřelovače, pracuji s pozorovatelem. Ten sleduje okolí a já mám na starosti svůj daný bod, třeba krytí daného patra nebo určitého úseku budovy, kde postupuje tým. Také děláme průzkum terénu, kdy se nejedná čistě o práci ostřelovače se zbraní, ale mapujeme terén. Pro nás je priorita vidět a nebýt viděn, takže samozřejmě na to máme i oblečení a různé maskovací prostředky,“ říká.

V sídle zásahové jednotky je kromě skladu zbraní také výjezdový sklad. „Musíme být připraveni na všechny situace. Nesmí se stát, že si třeba půjdeme pro nebezpečného pachatele a nedostaneme se přes jeho bezpečnostní dveře. Proto máme výjezdový sklad, kde je materiál, který můžeme použít. Jsou tu rozbrusy, motorové pily, beranidla, ale také detektory kovů a různé vysílačky,“ ukazuje další z členů zásahové jednotky.

Spustit audio

Související