Z obchodníka kostelníkem. Jiří Míchal se stará o katedrálu a je naprosto spokojený

24. prosinec 2017

Je první, kdo do kostela chodí, a poslední, kdo z něj odchází. Připravuje věci na mši svatou a také provází zájemce největším českobudějovickým svatostánkem. To je práce Jiřího Míchala, kostelníka v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích.

Do práce přichází asi půl hodiny před začátkem mše. Nejprve musí otevřít všechny vchody a rozsvítit. „Dřív kostelník rozsvěcoval svíčky, dnes na to máme moderní panel, ale svíčky budu rozsvěcovat také, stále máme i živé světlo,“ říká.

Jiří Míchal původně pracoval v úplně jiném oboru. Je vystudovaným ekonomem a do roku 1989 byl vedoucím obchodu v pivovarech. „Nikdy jsem se v tom ale necítil dobře, takže jsem se rozhodl pro změnu. Vždycky mě to táhlo tímhle směrem. Nakonec jsem našel práci v kněžském domově a odtud pak přešel do katedrály. Tady jsem se našel,“ vypráví.

Před každou mší svatou se sám pomodlí. „Abych dobře posloužil Bohu, lidem a knězi. To je, myslím, ten smysl,“ říká.

Základní pomůckou pro jeho práci je liturgický kalendář. Podívá se, čí památka se bude slavit a co se bude číst. Vyhledá modlitby ke mši a zjistí, za koho se mše svatá slouží. Pak připraví vše potřebné.

„Z trezoru vezmu kalich a misku na hostie. Připravím dva džbánky, v jednom bude voda, v druhém víno, které tady máme v malé lednici,“ prozrazuje. Pak už je čas zapálit svíčky, v předvánočním období i ty na velkém zavěšeném adventním věnci. Aby se k nim Jiří Míchal dostal, potřebuje štafle.

„Samozřejmě pak se musí člověk starat o celou řadu věcí kolem kostela, to je údržba, opravy, ale krom toho mám velkou radost, že sem chodí lidé. Hodně jich chce provést, chtějí o tom něco vědět, a to já dělám strašně rád. Zkrátka těším se do práce,“ uzavírá.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?