Z obchodníka kostelníkem. Jiří Míchal se stará o katedrálu a je naprosto spokojený

24. prosinec 2017

Je první, kdo do kostela chodí, a poslední, kdo z něj odchází. Připravuje věci na mši svatou a také provází zájemce největším českobudějovickým svatostánkem. To je práce Jiřího Míchala, kostelníka v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích.

Do práce přichází asi půl hodiny před začátkem mše. Nejprve musí otevřít všechny vchody a rozsvítit. „Dřív kostelník rozsvěcoval svíčky, dnes na to máme moderní panel, ale svíčky budu rozsvěcovat také, stále máme i živé světlo,“ říká.

Jiří Míchal původně pracoval v úplně jiném oboru. Je vystudovaným ekonomem a do roku 1989 byl vedoucím obchodu v pivovarech. „Nikdy jsem se v tom ale necítil dobře, takže jsem se rozhodl pro změnu. Vždycky mě to táhlo tímhle směrem. Nakonec jsem našel práci v kněžském domově a odtud pak přešel do katedrály. Tady jsem se našel,“ vypráví.

Před každou mší svatou se sám pomodlí. „Abych dobře posloužil Bohu, lidem a knězi. To je, myslím, ten smysl,“ říká.

Základní pomůckou pro jeho práci je liturgický kalendář. Podívá se, čí památka se bude slavit a co se bude číst. Vyhledá modlitby ke mši a zjistí, za koho se mše svatá slouží. Pak připraví vše potřebné.

„Z trezoru vezmu kalich a misku na hostie. Připravím dva džbánky, v jednom bude voda, v druhém víno, které tady máme v malé lednici,“ prozrazuje. Pak už je čas zapálit svíčky, v předvánočním období i ty na velkém zavěšeném adventním věnci. Aby se k nim Jiří Míchal dostal, potřebuje štafle.

„Samozřejmě pak se musí člověk starat o celou řadu věcí kolem kostela, to je údržba, opravy, ale krom toho mám velkou radost, že sem chodí lidé. Hodně jich chce provést, chtějí o tom něco vědět, a to já dělám strašně rád. Zkrátka těším se do práce,“ uzavírá.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...