Za hvězdou bossa novy Sérgiem Mendesem, legendou Caterinou Valente a také s hudebním dialogem George Mraze a Rudyho Linky
Výběr hudby pro pořad V náladě swingu, potažmo jazzu je ze dvou třetin určen neradostnými aktuálními okolnostmi. Pátého září totiž zemřel v kalifornském Los Angeles stár 83 let původem brazilský pianista, zpěvák, autor i producent Sérgio Mendes, jedna z největších hvězd bossa novy.
V dětském věku cvičil Sérgio Mendes na pianu především témata klasické hudby, ale přesně v den svých šestnáctých narozenin sestavil vlastní jazzové combo, které bylo zřetelně ovlivněno brazilskou bossa novou.
Však byl také legendární Tom Jobim celoživotním přítelem Sérgia Mendese, který v šedesátých letech změnil působiště a usadil se v Kalifornii. Tam vytvořil z hudebníků a zpěváků skupinu Brazil 65 – ta číslovka se změnila příchodem dalšího roku.
Jestliže se jiní představitelé bossa novy ve své tvorbě a ve svých projevech snažili zohlednit velmi svízelnou sociální situaci rodné Brazílie, Sérgio Mendes se snažil své posluchače zejména bavit chytlavou kombinací popu a jazzu. Nejvýrazněji se mu to podařilo už v roce 1966 jeho životní písničkou Mas Que Nada, která mnohem později ožila při světovém fotbalovém šampionátu ve Francii.
Čtěte také
Svět hudby, tedy také jazzu, se musel v tomto měsíci rozloučit s další legendou, multilingvální zpěvačkou a také kytaristkou Caterinou Valente, která zemřela 9. září ve věku 93 let ve svém domově ve švýcarském Luganu.
V Paříži narozená Caterina Valente měla italské předky, byť dříve jí některé biografické informace připisovaly také částečný španělský původ, což bylo ale v posledních letech zpochybněno. Ona se ke svému původu postavila s nadhledem s tím, že je hlavně Evropanka.
Caterina Valente pilně využívala své mimořádné jazykové nadání a zpívala vedle němčiny také v angličtině, španělštině, italštině, francouzštině i dalších jazycích. Podobně snadno přecházela z jednoho žánru do druhého a rozuměla si též se swingem a jazzem. Důkazem toho jsou i nahrávky, které v průběhu padesátých let minulého století natočila v tehdejším Západním Německu s výjimečným americkým trumpetistou Chetem Bakerem.
V závěru pořadu se ještě vrátíme k velkému světovému jazzmanovi jihočeského původu, kontrabasistovi Georgi Jiřímu Mrazovi, jehož nedožité osmdesáté narozeniny připadly na pondělek 9. září. A to nahrávkou, která je vlastně jazzovým dialogem dvou slavných Jihočechů, toho rodilého, bohužel již nežijícího kontrabasisty George Mraze, a toho místem pobytu současného, kytaristy Rudyho Linky.
Související
-
Swing a jazz byly také playboyské! Důkazem je například znělka televizní varianty Playboye
Poslední srpnová swingová, potažmo jazzová nálada bude trochu playboyská. Vstoupit do ní můžete s orchestrem Billyho Maye a jeho zpracováním znělky televizní show Playboy.
-
Krátký byl život královny blues Dinah Washington, která ovlivnila také rokenrolové zpěvačky
V roce 1924 se narodila slavná jazzová a bluesová zpěvačka tmavé pleti Dinah Washington známá svým vynikajícím ovládáním hlasu a jedinečným přednesem ovlivněným gospely.
-
21. srpen je pro náš národ velmi temný den, ale o tomto datu se před 120 roky narodil Count Basie!
21. srpen je z českého pohledu dnem dosti temným, avšak pro dějiny swingu jde o významné datum v pozitivním smyslu. V roce 1904 se narodil kapelník a pianista Count Basie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka