Jak souvisí legendární swingová skladba Chattanooga Choo Choo s prestižním módním časopisem?
V šedesátých letech přemýšlelo pět mladých mužů, kteří se spojili v kalifornském městě Santa Cruz ve vokální skupinu a procházeli jakousi metamorfózou z rokenrolové kapely, jaký by byl pro ně nejpůsobivější název. Už to vypadalo na zoufalství a marnost, když vůdčí duch skupiny Ted Templeman zavolal své známé, jestli by mu náhodou neporadila.
Ona mladá žena měla na stole otevřeno poslední číslo i u nás už také známého módního časopisu Harper´s Bazaar a kamarádovi řekla: Zkus Harpers Bizzare. A v jisté obměně a hříčce u toho zůstalo.
Skvěle harmonizující kvintet pohromadě sice vydržel pouhé čtyři roky, ale za tu dobu natočil několik zajímavých desek. Repertoár Harpers Bizzare se nevyhýbal ani pokladům historie a částečně vycházel dokonce i z předválečných evergreenů a známých swingovek.
Úspěch měla skupina v roce 1967 například se skladbou, která nám ze všeho nejvíce připomene orchestr Glenna Millera, tedy Chattanooga Choo Choo, a také standardem Colea Portera Anything Goes.
V náladě swingu toho bude opět více – třeba zastavení u oblíbeného orchestru 30. a 40. let minulého století, v jehož čele stál Larry Clinton.
Související
-
Swing a jazz byly také playboyské! Důkazem je například znělka televizní varianty Playboye
Poslední srpnová swingová, potažmo jazzová nálada bude trochu playboyská. Vstoupit do ní můžete s orchestrem Billyho Maye a jeho zpracováním znělky televizní show Playboy.
-
Krátký byl život královny blues Dinah Washington, která ovlivnila také rokenrolové zpěvačky
V roce 1924 se narodila slavná jazzová a bluesová zpěvačka tmavé pleti Dinah Washington známá svým vynikajícím ovládáním hlasu a jedinečným přednesem ovlivněným gospely.
-
21. srpen je pro náš národ velmi temný den, ale o tomto datu se před 120 roky narodil Count Basie!
21. srpen je z českého pohledu dnem dosti temným, avšak pro dějiny swingu jde o významné datum v pozitivním smyslu. V roce 1904 se narodil kapelník a pianista Count Basie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.