Krátký byl život královny blues Dinah Washington, která ovlivnila také rokenrolové zpěvačky
Právě před sto lety, v roce 1924 se narodila slavná jazzová a bluesová zpěvačka tmavé barvy pleti Dinah Washington známá svým vynikajícím ovládáním hlasu a jedinečným přednesem ovlivněným gospely. Často se jí říkalo královna blues a byla vokalistkou, která se stala vzorem i pro rokenrolové zpěvačky.
Jako dítě se Ruth Lee Jones, jak zní její skutečné jméno, přestěhovala se svou rodinou z Alabamy do Chicaga. Zpívala a hrála na klavír pro kostelní sbor po vzoru své hluboce věřící a hudebně založené matky.
V roce 1939, poté, co vyhrála amatérskou talentovou soutěž, začala Ruth Lee Jones zpívat a hrát na klavír v různých chicagských nočních klubech, byť maminka z toho radost neměla. Někdy mezi roky 1942 a 1943 si Ruth osvojila jméno Dinah Washington jako zpěvačka v domácí kapele Garrick Stage Lounge.
Už v osmnácti zpívala v oblíbeném orchestru vibrafonisy Lionela Hamptona. Oba si ale málo rozuměli. Hampton jí za tři roky nedal téměř vůbec žádnou příležitost k nahrávání. Dinah to řešila častou konzumací alkoholu. Vyprávělo se, že na Lionela Hamptona v jednom hysterickém záchvatu vytáhla pistoli. Neutuchající rozmíšky musel nutně ukončit rozchod, a tím pádem začala sólová kariéra Dinah Washington, velmi úspěšná, byť krátká.
Dinah Washington zemřela následkem předávkování prášky na spaní v pouhých 39 letech. Jí a také kytaristovi s pohnutým osudem Patu Martinovi bude vyhrazena půlhodinka V náladě swingu, potažmo jazzu!
Související
-
21. srpen je pro náš národ velmi temný den, ale o tomto datu se před 120 roky narodil Count Basie!
21. srpen je z českého pohledu dnem dosti temným, avšak pro dějiny swingu jde o významné datum v pozitivním smyslu. V roce 1904 se narodil kapelník a pianista Count Basie.
-
Vylité pivo zapříčinilo odchod prominentního pianisty, který exceloval v orchestru Bennyho Goodmana
Především jako prominentní člen legendárního swingového bandu Bennyho Goodmana vešel ve známost před 120 roky narozený znamenitý bělošský pianista Jess Stacy.
-
Příjemnou náladu léta mohou dobře navodit tóny vibrafonu a nahrávky mistra tohoto nástroje
Středobodem pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu budou nahrávky Cala Tjadera, jenž byl dozajista jednou z největších hvězd jazzového vibrafonu druhé poloviny 20. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.