Yvonne Přenosilová: Za to, že jsem do Svobodné Evropy strčila drápek, mohl Karel Kryl

18. září 2023

Bohužel, 11. září 2023 se uzavřel šestasedmdesátiletý život dříve populární české zpěvačky Yvonne Přenosilové. Ta se coby zpěvačka stala hvězdou už v raném středoškolském věku a v Semaforu zpívala tajně, aniž o tom ve škole věděli.

Jako jedna z prvních podepsala Dva tisíce slov a po odchodu z Československa prožila zajímavé období v Mnichově, kde začala spolupracovat s Rádiem Svobodná Evropa. V jeho službách setrvala i po přestěhování do Prahy, kdy se mohla vrátit ke zpívání.

V necelé půlhodince pořadu Světla ramp se budeme věnovat velmi mladým létům Yvonne Přenosilové, kdy se objevila třeba ve Formanově snímku Konkurs, kdy byla jednou z hvězd české pop music s hity jako Mně se líbí Bob, Tak prázdná, Boty proti lásce a dalšími a kdy se jí dostalo vzácné příležitosti natáčet v Londýně pro legendární značku Pye pod vedením slovutného producenta a autora Tonyho Hatche.

Zazní také výňatky z působivého rozhovoru, který s ní před časem natočil autor pořadu Světla ramp. V něm paní Yvonne také vyprávěla o tom, jak se dostala do Svobodné Evropy: „Za to mohl Karel Kryl. Po Anglii jsem natočila pár německých písniček, za nimiž si příliš nestojím. Pak jsem začala pracovat na letišti, což mě velice bavilo. A i když za mnou ze Svobodné Evropy už dříve přišli s nabídkou zaměstnání, tak jsem to odmítla. Jednoduše mě to nelákalo. Občasně jsem zavítala jako host do pořadu pro mladé Panorama, kde jsem něco vyprávěla o mých cestách. Jednou jsem potkala Kryla, který mi řekl, že nikdo v rádiu nedělá country hudbu a že bych to mohla zkusit. Tak jsem tam strčila drápek.“

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související