Dívka s vlasem medovým nebo Kočka ze Záběhlic – jarní výročí Mirka Hoffmanna a Věry Nerušilové
Pod pomyslnými Světly ramp jsme tentokrát vedeni dvěma výročími narození – jedním s malým předstihem a po druhém se ohlédneme.
Nejprve necháme vyniknout hlas výborného zpěváka, ale i textaře, hráče na foukací harmoniku, výrazného člena legendárních Greenhorns a důležité postavy české country dřívějších časů Mirka Hoffmanna, kterému by v pátek předminulého týdne bylo devadesát.
Mirek Hoffmann se spolu s bendžistou Marko Čermákem stal zakládajícím členem výborné country kapely White Stars. Byl pak vedle Michala Tučného dominantním zpěvákem Greenhorns a také Michalovým typologickým protipólem. Byl typem chlapského zpívání po vzoru amerických nashvillských countryových hvězdných vokalistů.
Obliba písniček Greenhorns nebo Zelenáčů, potažmo Mirka Hoffmanna vycházela také z domácího zázemí trampské muziky, ale i enormního zájmu o filmové westerny.
A této romantice vycházely písničky převážně bluegrassové skupiny Greenhorns bohatě a vkusně vstříc. Platí to i o modernizované verzi jakéhosi countryového melodramatu v podobě převzaté písničky amerického vypravěče Toma T. Halla ve skladbě Ballad Of Forty Dollars, kterou v roce 1975 pojal Mirek Hoffmann jako příběh Dívky s vlasem medovým. Ta v pořadu uzavře vzpomínku na nezapomenutelného zpěváka a dobrého textaře Mirka Hoffmanna.
Divácky dlouhodobě velice oblíbený český televizní seriál Hříšní lidé města pražského a s ním spojené filmy ozdobily kromě hereckých výkonů Jaroslava Marvana, Františka Filipovského a dalších i písničky Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse, které účinně navozovaly atmosféru doby a hlavně specifického prvorepublikového prostředí pražského podsvětí – Kočka ze Záběhlic a jiné.
Jejich interpretkou byla zlínská rodačka Věra Nerušilová, členka populárního Inkognito kvarteta, neobyčejná zpěvačka s „nejhlubším kontraaltem v republice“, šansoniérka i herečka. Na Velikonoce, přesně 21. dubna, připadá její velké životní jubileum, na které upozorníme výběrem jejích nahrávek, včetně Kočky ze Záběhlic.
Související
-
Československý šanson. Album s řadou rarit nejen od Hany Hegerové rychle nachází cestu k posluchačům
Šanson je podle všestranného tvůrce v oblasti slovesného umění a dříve také spolupracovníka rozhlasu Miloně Čepelky píseň, která má co říci právě proto, že neříká všechno.
-
Zvláštní písničkový let na Měsíc se Zelenáči, Elvisem Presleym i kapelou Mňága a Ždorp
Dramaturgii pořadu Světla ramp inspirovalo zatmění Měsíce. Měsíc, nebo básnicky a archaicky luna, je v různých podobách tématem mnoha písniček historie populární hudby.
-
Gina z Rebelů autora i zpěváka Josefa Zímy, avšak také Smutné oči z čela hitparády
Ti, co v minulých týdnech odešli. Tak by mohla být nadepsána další vzpomínková písničková půlhodinka pod Světly ramp. Je věnována několika osobnostem z oblasti pop music.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka