Willie Nelson – That´s Life (2021)
Tradiční, původně často muzikálové nebo filmové písně autorů, jejichž tvorba je dnes zastřešena značkou Great American Songbook (neboli Velký americký zpěvník), jsou stále přítomným zdrojem inspirace a jistotou, k níž se vrací noví a noví interpreti. Jazzmeni nejčastěji, avšak zdaleka nejen oni.
Letos si z této pokladnice nabídnul i countryový nezmar Willie Nelson, který na album That´s Life nazpíval písně proslavené jinou americkou hudební legendou – Frankem Sinatrou.
Abychom byli úplně přesní, do sinatrovského zpěvníku na ploše celé desky sahá Willie Nelson v krátké době už podruhé. V roce 2018 tak učinil na albu May Way, nyní tedy přidává další porci. A sluší mu to při ní hudebně ještě o něco víc než poprvé.
To, že se Nelson nenechává svazovat do škatulky svého domovského žánru, není nic překvapivého. Tak jako se chová svobodně v civilním životě, nakládá i s muzikou. Vlastně už od 70. let není přikovaný jen ke country, ale podle chuti pořádá hudební výlety po okolí.
Často se obrací i k tradičnímu americkému popu, nazývanému také Velký americký zpěvník (z něhož se rekrutují skladby označované za jazzové standardy). Sinatrovská procházka tedy do tohoto rámce dokonale zapadá.
Související
-
Luboš Pospíšil – Poesis Beat (2021)
Beatová hudba a poezie. To jsou umělecké disciplíny, které si ve šťastných chvílích mohou velmi dobře rozumět. Své o tom ví i písničkář Luboš Pospíšil.
-
Bruce Springsteen – Western Stars (2019)
Americký rockový písničkář Bruce Springsteen slaví narozeniny v září. Letos už dvaasedmdesáté. Před dvěma lety si ke kulatinám nadělil album vybočující z obvyklého rámce.
-
The Wallflowers – Exit Wounds (2021)
Americký písničkář Jakob Dylan nemá jen silně povědomé příjmení. Se svým otcem Bobem se shodují i v profesi. Byť jejich umělecké výsledky a dopad jsou nesouměřitelné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka