Vzpomínka na operní pěvkyni Stanislavu Součkovou
Byla Violettou ve Verdiho Traviatě, Libuší ve Smetanově opeře, stejně tak Mařenkou v Prodané nevěstě nebo křehkou Nituškou. Zároveň byla ale také silnou osobností, maminkou tří dětí, skvělou kuchařkou a hudební pedagožkou. Na operní pěvkyni Stanislavu Součkovou dodnes s láskou vzpomínají její přátelé, kolegové i publikum.
Osobnost a životní milníky umělkyně, od jejíhož narození uplyne sto let, připomíná historička Dagmar Blümlová v kulturním magazínu Kavárna. Pořad si poslechněte online.
Související
-
České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 chtějí vytvořit něco, co jim zůstane i poté
České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Dvouleté přípravy nevyšly naprázdno a město teď musí naplnit to, k čemu se zavázalo ve své přihlášce.
-
Hudební skladatel Jan Jirásek napsal pro Jihočeské divadlo operu o Komenském
Víte, co spojuje filmy Bathory, Kytice, Nejasná zpráva o konci světa a třeba Bolero? Hudba českého skladatele Jana Jiráska. Ten se ale neomezuje jen na filmovou hudbu.
-
Snažíme se smést pavučiny z představ o klasické hudbě, říká pořadatel festivalu Klasici na Střelnici
Houslista Tomáš Hubka je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zároveň v rodném Táboře pořádá festival klasické hudby Klasici na Střelnici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.