České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 chtějí vytvořit něco, co jim zůstane i poté
České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Dvouleté přípravy nevyšly naprázdno a město teď musí naplnit to, k čemu se zavázalo ve vítězné přihlášce.
„V následujících letech nás čeká společná cesta k naplnění titulu Evropské hlavní město kultury. My jsme přihlášku zarámovali konceptem permakultury, což je dlouhodobě udržitelný rozvoj, růst města skrze umělecké a kulturní projekty,“ nastiňuje kreativní ředitelka Anna Hořejší.
Základem podle ní je vytvořit prostředí, které přetrvá. „My nevytváříme jenom projekt pro rok 2028, ale projekt, který zůstane. A aby tady mohl zůstat, potřebujeme vytvořit ideální podmínky, to znamená, že zejména ten příští rok bude ještě hodně o nastavování spolupráce, navazování partnerství, získávání sponzorů,“ vysvětluje.
„Možná se toho ještě nebude tolik dít z pohledu veřejnosti, ale to je v pořádku. Postupně se začnou realizovat jednotlivé projekty, kterých je celkem 46. Obyvatelům je začneme přibližovat už v následujících měsících,“ dodává.
Celý rozhovor s Annou Hořejší o přípravách na rok 2028, kdy České Budějovice budou Evropským hlavním městem kultury, si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Zaznívá ale už i kritika
Trvale udržitelný rozvoj, nespočet akcí i téměř půl miliardy korun – to vše by měl Českým Budějovicím přinést titul Evropského hlavního města kultury v roce 2028.
-
Českobudějovický Dům umění se zatím nejspíš opravovat nebude, přednost dostane letní kino
Českobudějovičtí radní chtějí odložit rekonstrukci Domu umění. Ta má přitom stavební povolení a byla součástí kandidatury Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028.
-
V Budějovicích to žije jen v centru. Změnu má přinést kandidatura na Evropské hlavní město kultury
České Budějovice by chtěly v roce 2028 být Evropským hlavním městem kultury. Mají na to? A co konkrétně pro to dělají už teď? Na to odpovídá manažer projektu Lukáš Černý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka