České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 chtějí vytvořit něco, co jim zůstane i poté
České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Dvouleté přípravy nevyšly naprázdno a město teď musí naplnit to, k čemu se zavázalo ve vítězné přihlášce.
„V následujících letech nás čeká společná cesta k naplnění titulu Evropské hlavní město kultury. My jsme přihlášku zarámovali konceptem permakultury, což je dlouhodobě udržitelný rozvoj, růst města skrze umělecké a kulturní projekty,“ nastiňuje kreativní ředitelka Anna Hořejší.
Základem podle ní je vytvořit prostředí, které přetrvá. „My nevytváříme jenom projekt pro rok 2028, ale projekt, který zůstane. A aby tady mohl zůstat, potřebujeme vytvořit ideální podmínky, to znamená, že zejména ten příští rok bude ještě hodně o nastavování spolupráce, navazování partnerství, získávání sponzorů,“ vysvětluje.
„Možná se toho ještě nebude tolik dít z pohledu veřejnosti, ale to je v pořádku. Postupně se začnou realizovat jednotlivé projekty, kterých je celkem 46. Obyvatelům je začneme přibližovat už v následujících měsících,“ dodává.
Celý rozhovor s Annou Hořejší o přípravách na rok 2028, kdy České Budějovice budou Evropským hlavním městem kultury, si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Zaznívá ale už i kritika
Trvale udržitelný rozvoj, nespočet akcí i téměř půl miliardy korun – to vše by měl Českým Budějovicím přinést titul Evropského hlavního města kultury v roce 2028.
-
Českobudějovický Dům umění se zatím nejspíš opravovat nebude, přednost dostane letní kino
Českobudějovičtí radní chtějí odložit rekonstrukci Domu umění. Ta má přitom stavební povolení a byla součástí kandidatury Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028.
-
V Budějovicích to žije jen v centru. Změnu má přinést kandidatura na Evropské hlavní město kultury
České Budějovice by chtěly v roce 2028 být Evropským hlavním městem kultury. Mají na to? A co konkrétně pro to dělají už teď? Na to odpovídá manažer projektu Lukáš Černý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...