České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 chtějí vytvořit něco, co jim zůstane i poté

19. listopad 2023

České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Dvouleté přípravy nevyšly naprázdno a město teď musí naplnit to, k čemu se zavázalo ve vítězné přihlášce.

„V následujících letech nás čeká společná cesta k naplnění titulu Evropské hlavní město kultury. My jsme přihlášku zarámovali konceptem permakultury, což je dlouhodobě udržitelný rozvoj, růst města skrze umělecké a kulturní projekty,“ nastiňuje kreativní ředitelka Anna Hořejší.

Základem podle ní je vytvořit prostředí, které přetrvá. „My nevytváříme jenom projekt pro rok 2028, ale projekt, který zůstane. A aby tady mohl zůstat, potřebujeme vytvořit ideální podmínky, to znamená, že zejména ten příští rok bude ještě hodně o nastavování spolupráce, navazování partnerství, získávání sponzorů,“ vysvětluje.

„Možná se toho ještě nebude tolik dít z pohledu veřejnosti, ale to je v pořádku. Postupně se začnou realizovat jednotlivé projekty, kterých je celkem 46. Obyvatelům je začneme přibližovat už v následujících měsících,“ dodává.

Celý rozhovor s Annou Hořejší o přípravách na rok 2028, kdy České Budějovice budou Evropským hlavním městem kultury, si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...