Výstava, film, rekonstrukce bitvy. Tábor různými akcemi připomene 600 let od smrti Jana Žižky
Od smrti husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova uplyne 11. října 2024 šest set let. Významné výročí svého historického hejtmana si připomene město Tábor. Obyvatelé a návštěvníci budou mít na výběr z celé řady akcí různého charakteru, ať už jde o symfonický koncert, rekonstrukci bitvy, výstavy nebo televizní dokument nazvaný Pravda o Janu Žižkovi.
„Pro mě osobně je to nesmírně významná osobnost českých dějin a myslím, že je to osobnost velmi motivující,“ říká režisér Vít Bělohradský, který ve spolupráci s městem Tábor natáčí pro Českou televizi dokument nazvaný Pravda o Janu Žižkovi.
„Je ale velmi složité dívat se na něj z pohledu z dnešní doby, protože svá rozhodnutí dělal v době své, kdy byla ta řešení považována za normální. Mluvím třeba o akcích, které jsou ze současného pohledu hodnoceny jako velmi kruté, ale když o tom hovořím s historiky a snažím se dívat pohledem té doby, tak to vlastně byla standardní vojenská řešení některých situací. Myslím, že objektivně lze říci, že to byl geniální stratég a vojevůdce,“ dodává.
Žižkovu osobnost připomene i výstava Jan Žižka – 600 let, kterou se svými kolegy připravuje ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka. „Výstava bude zaměřena především edukativně, mohla by to být taková otevřená interaktivní učebnice dějepisu, ale zaměřená na poznání doby, ve které Jan Žižka působil. Chceme vysvětlit motivy, které ho vedly k tomu, jak se zapojil do husitské revoluce, o co mu vlastně šlo, čemu věřil, co ho pudilo k tomu, aby byl v čele vojsk na konci svého života,“ popisuje.
Čtěte také
Návštěvníci výstavy uvidí i krátký film režiséra Jana Míky, který se musel vypořádat s úkolem představit Žižkovu životní pouť v sedmiminutové animaci. „Jsme ve fázi dokončování filmu. Je primárně zaměřený na dětského diváka, ale věříme, že bude zábavný i pro dospělé, protože je hravý, stylizovaný, pracuje s velkou mírou nadsázky. Všechny postavy perfektně namluvil herec David Novotný,“ uvádí režisér.
21. června odehraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu na Žižkově náměstí v Táboře cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. „Sám Bedřich Smetana si při komponování přál, aby to bylo uváděno při mimořádných příležitostech. Rádi bychom se přihlásili k symfonické básni Tábor, která se konkrétně věnuje etapě husitství, a možná tam ještě po konzultacích s dirigentem doplníme část novodobého chorálu zaranžovaného v roce 2020. To by mohla být taková specialita přímo pro Tábor,“ doplňuje starosta města Štěpán Pavlík.
Na léto je pak připravena rekonstrukce historické bitvy Dobytí hradu Příběnic, která se uskuteční na louce u Klokotského kláštera v Táboře.
Související
-
Lidé už můžou do Archeoskanzenu Trocnov. V rodišti Jana Žižky poznají život ve středověké vesnici
Jihočeské muzeum otevřelo Archeoskanzen Trocnov u Českých Budějovic. Lidé si tu můžou prohlédnout dům zemana, stodolu, sýpku, stáje i zbrojnici a vyzkoušet řadu činností.
-
Co dělal Jan Žižka před husitskými válkami? Ve starých spisech se příliš indicií nedochovalo
Pomník s podobiznou Jana Žižky stojí ve vesnici Čeřejov na Českobudějovicku. Slavný vojevůdce, který se narodil v nedalekém Trocnově, tu totiž ve 14. století měl statek.
-
Restaurátoři obnovují sochu Jana Žižky v Táboře. Začali rukou, ve které válečník drží palcát
Pomník se sochou Jana Žižky z Trocnova na náměstí v Táboře se zahalil do lešení. Dílo z roku 1884 projde obnovou. Město za restaurátorské práce zaplatí téměř čtvrt milionu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bartoš nás zatáhl do průšvihu. Na skutečné digitalizaci se odpracovalo málo až nic, hodnotí Benda
-
Po razii v Ostravě policie obvinila exnáměstka hejtmana. Hrozí mu až deset let vězení
-
Nový systém není špatný, trpí nedostatkem času na vývoj, říká k digitálnímu stavebnímu řízení Kasl
-
Okamura má za výrok o Bartoškovi zaplatit pokutu 20 tisíc korun. ‚Zvítězila slušnost,‘ vzkázal lidovec