Vyrobte originální čertovský pytlíček na mikulášskou nadílku

16. listopad 2016

Tip na zajímavý čertovský pytlíček, kterým můžete letos překvapit děti při mikulášském nadělování, přinesla do pořadu Dámská jízda Romana Rašková.

Návod na čertovský pytlíček

1. Hlavu vystřihneme z tělové látky, sešijeme a vyplníme kuličkovou výplní. Otvor zašijeme.

2. Pytlíček střihneme z pruhu látky 25x14 centimetrů. Sešijeme, na jedné straně všijeme tunýlek na protažení šňůrky na zatahování. Druhý okraj začistíme, nařasíme a přišijeme vzadu na spodní část hlavičky.

3. Z látky vystřihneme růžky, vyplníme a přišijeme na hlavičku. Z příze vytvoříme vlásky a přišijeme na hlavu.

4. Z krajky vytvoříme mašličku a přišijeme na přední část pytlíčku.

5. Textilní barvou namalujeme obličej. Na zadní části vytvoříme poutko na zavěšení.


Romana Rašková se šití originálních věcí věnuje naplno. Vyrábí hlavně textilní panenky. „Kdysi dávno se mi líbila jedna ušitá panenka, tak jsem ji zkusila vyrobit, pak jsem to chvíli zdokonalovala a nakonec jsem panenku vystavila svých internetových stránkách. Ozvala se mi jedna paní, jestli bych jí panenku také nevyrobila, a tím to začalo,“ vzpomíná.

Romana Rašková s vlastnoručně ušitými panenkami

Dnes Romana Rašková již tvoří podle vlastních návrhů a také učí šít ostatní prostřednictvím videokurzů. „Vydávám měsíčník, ke kterému je na mých webových stránkách videokurz. V něm krok za krokem vysvětluji, jak postupovat. Má to tu výhodu, že člověk nemusí nikam chodit. Zájemci šijí podle svého tempa a možností,“ popisuje Romana Rašková. Podrobnější informace najdou lidé na webu atelierromana.cz.

O ruční práce je podle jejích slov stále větší zájem. „Dneska lidé neumí háčkovat nebo šít, protože ve škole už se to neučí, ale zjišťují, že vytvořit si něco vlastního je lepší než něco kupovat. Ušít si vlastní panenku, i když třeba nebude úplně dokonalá, má úplně jinou váhu,“ dodává.

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.

Spustit audio