Vosy se přemnožily. Hasiči likvidují několik hnízd denně, záchranáři řeší alergické reakce po bodnutí

11. srpen 2024 08:52

Průměrně jedenáctkrát denně vyjíždějí teď jihočeští hasiči k likvidaci vosích hnízd. Oproti loňsku je to čtyřnásobný nárůst. A mnohem víc alergických reakcí po bodnutí hmyzem hlásí zdravotničtí záchranáři. Podle vědců může za letošní přemnožení vos mírná zima.

„Zjistili jsme, že máme vosí hnízdo ve stodole, a vosy začaly ve větším množství vylétávat. Měla jsem obavu, aby neublížily mně nebo dětem, tak jsem zavolala hasiče. Ti hnízdo poměrně rychle a šetrně odstranili, museli použít žebřík, protože bylo vysoko,“ vypráví Ivana Makovičková z vesnice Radonice na Českobudějovicku.

Jde o jeden z typických případů, ke kterému museli nedávno vyjíždět jihočeští hasiči. Od začátku léta už vyráželi více než 700krát a denně podle mluvčí Venduly Matějů likvidují až jedenáct vosích hnízd.

„Když to srovnáme s loňským rokem, kdy byly dvě až tři takové události za den, tak nárůst je opravdu markantní. Často se jedná o více hnízd v jednom místě nebo jsou hnízda vysoko, takže musíme použít žebříky, výškovou techniku,“ uvádí.

Hasiči jezdí především do míst, kde hrozí bezprostřední nebezpečí. „Tam, kde nebezpečný hmyz ohrožuje děti, seniory, alergiky. Často jezdíme do nemocnic, domů pro důchodce, rekreačních objektů, máme také zásahy na dětských hřištích a letních táborech,“ dodává Vendula Matějů.

Čtěte také

Velký nárůst ošetření po bodnutí hmyzem hlásí záchranáři. Na jihu Čech už letos evidují skoro 200 případů, zatímco loni jich bylo ve stejném období sedmdesát.

„Často řešíme poměrně masivní alergické reakce, což je také rozdíl oproti loňsku. Zaznamenali jsme, že ty alergické reakce jsou vážnější, setkáváme se s tím, že lidé, kteří doposud nebyli alergičtí, mají po bodnutí hmyzem docela silnou reakci, jakou dosud nezažili,“ říká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Zuzana Fajtlová.

Podle entomologa Biologického centra Akademie věd Michala Perlíka může za letošní přemnožení vos teplá zima. „Těm královnám z minulých let se povede lépe přezimovat, a pokud je mírné teplé jaro s dostatkem srážek, tak lépe založit hnízda. Tím pádem jsou hnízda dřív a mají čas růst v početnostech. Až do konce srpna budou ještě přibývat, teď jsou nejvýše početná a v nejvyšší aktivitě,“ vysvětluje.

Zdravotníci doporučují volat záchrannou službu ve chvíli, kdy víme, že pacient je alergický na hmyzí bodnutí. A také pokud se objeví výsev vyrážky na větší části těla nebo náhle vzniknou obtíže s dýcháním.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související