Vltava – Komedianti se vracejí domů (2011)
Když skupina Vltava v roce 2003 ohlásila ukončení činnosti, zbylo po ní mnoho osiřelých fanoušků a také velká díra na české hudební scéně. Patřila bez pochyb k jejím nejoriginálnějším zjevům.
Vtipné mnohoznačné texty a charakteristický vysoký hlas lídra kapely Roberta Nebřenského dokresloval jemnou, rockovou až jazzovou muziku mísící se s trampskou písničkou, swingem, blues, reggae, cirkusovými rytmy a dechovkou tak, jak to nikdo u nás nedělal.
Vltavské mlčení trvalo sedm let. Díky albu Komedianti se vrací domů v roce 2011 ticho skončilo. A i když současná Vltava už zase v pozměněné sestavě (především bez kytaristy Petera Bindera) vrátila svůj sound k modelu vyváženého spojení kytar s klávesami a dechy, sehrála tahle deska a s ní spojená koncertní etapa důležitou roli. Navíc se pořád dobře poslouchá.
Související
-
Earl Scruggs, Doc Watson a Ricky Skaggs – The Three Pickers (2003)
The Three Pickers, tedy v kytaristickém slangu cosi jako Tři vybrnkávači. Právě tak si nadepsalo své vystoupení v Severní Karolíně trio slavných amerických muzikantů.
-
Jan Spálený – Ještě jednou si vrznout (1993)
Blues Jana Spáleného bývá nejen české, ale také ryze originální, poskládané z toho, co on sám má rád nebo co mu do obrazu tohoto žánru zapadá.
-
Miki Ryvola & Orchestr – Tunel jménem čas / 2016
Malý orchestr se swingující kytarou a housličkami a letité songy Mikiho Ryvoly – to je základní rámec stopáží úsporného alba Tunel jménem čas (2016).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka