Vlakové nádraží ve Lčovicích, známé z filmu Trhák, zachraňuje nový majitel

Stylově uvítali manželé Strakovi účastníky silvestrovských jízd zvláštních vlaků. Připomněli jim slavnou éru nádraží ve Lčovicích, kdy tu režisér Zdeněk Podskalský natáčel film Trhák

Sedm let snažení o záchranu vlakového nádraží ve Lčovicích na Prachaticku má konečně hmatatelné výsledky. Kromě nadšenců se do boje proti demolici zapojila i obec, která odkoupila zchátralý objekt od státu a prodala jej novému majiteli.

Tomáš Straka plní slib a pustil se do rekonstrukce. V nejbližší době chce položit novou střechu. „Je to vlastně záchrana objektu před zatečením a likvidací. Krovy se zdají být v pořádku, takže snad stihneme v lednu položit celou krytinu,“ popisuje.

Poté plánuje nový majitel opravu interiéru. „Asi první, aby se dalo bydlet, bude přivedení vody a vytvoření takové skromné koupelny. Chceme, aby se tu dalo přespat, vykoupat se a pořádat různé veselice a zábavy nejen pro Lčovické, ale i pro širší okolí,“ říká.

Jeho žena Martina s nadšením plánuje na jaro první nádražácký ples. Na lčovickém nádraží se podle svých slov cítí krásně a trochu dojatě. „Jsem dojatá z toho nadšení lidí okolo nás, jak jsou všichni šťastní, že jsme se pustili do rekonstrukce a zachránili nádraží,“ vysvětluje.

Strakovi se radují, že jim na nádraží zase funguje elektřina. Teď musí zlikvidovat dřevomorku a poradit si s vlhkostí objektu, který unikl demolici.