Vladimír Merta – I. a II. koncert z Malostranské besedy (1988)
Absolvent architektury a FAMU, poutník za slovenským a českým folklorem, autor filmové hudby, folkařských metodik, režisér, básník, spisovatel, fotograf, zpěvák, kytarista, loutnista, písničkář...
Tento výčet profesí a činností patří k Vladimíru Mertovi, jehož koncert z Malostranské besedy, natočený v červnu 1988 a vydaný na dvou albech v přelomovém roce 1989, vyplní další vydání pořadu Kulatá muzika.
Merta jako jeden z nejvýznamnějších představitelů městského písničkářství, člen sdružení Šafrán, nedobrovolný „sběratel“ řady zákazů i předmět soustavného zájmu Státní bezpečnosti, která na něj vedla objemný svazek, se k vydání de facto dvoj-alba prosmýkl pod svícnem strážců soudobého vkusu a hlavně správného socialistického myšlení.
A tak jej dnes můžeme poslouchat a vnímat nejen jako esenci toho nejlepšího z bohaté hudební tvorby renesančně rozmáchlého všeuměla, ale i jako otisk doby drolení totalitního režimu.
Související
-
Navarová & Gutiérrez & KOA – Skleněná vrba (1999)
Zuzana Navarová zamířila za latinou (tedy muzikou postavenou na karibských rytmech) už jako sólistka, byť obklopená novými spoluhráči, které si vybrala po odchodu z Nerezu.
-
Hapka & Horáček – V penziónu Svět (1988)
Prostřednictvím alba V penziónu Svět připomeneme skladatelský talent Petra Hapky. Ten v perestrojkově uvolněné atmosféře rozvinul spolupráci s textařem Michalem Horáčkem.
-
Michal Prokop & Framus Five – Mohlo by to bejt nebe (2021)
Jeden z nejvýraznějších českých zpěváků posledního půlstoletí Michal Prokop oslaví pětasedmdesátiny. Stále se udržuje v bezvadné koncertní kondici a nahrál studiovou desku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.