Vladimír Merta – I. a II. koncert z Malostranské besedy (1988)

17. listopad 2021

Absolvent architektury a FAMU, poutník za slovenským a českým folklorem, autor filmové hudby, folkařských metodik, režisér, básník, spisovatel, fotograf, zpěvák, kytarista, loutnista, písničkář...

Tento výčet profesí a činností patří k Vladimíru Mertovi, jehož koncert z Malostranské besedy, natočený v červnu 1988 a vydaný na dvou albech v přelomovém roce 1989, vyplní další vydání pořadu Kulatá muzika.

Merta jako jeden z nejvýznamnějších představitelů městského písničkářství, člen sdružení Šafrán, nedobrovolný „sběratel“ řady zákazů i předmět soustavného zájmu Státní bezpečnosti, která na něj vedla objemný svazek, se k vydání de facto dvoj-alba prosmýkl pod svícnem strážců soudobého vkusu a hlavně správného socialistického myšlení.

A tak jej dnes můžeme poslouchat a vnímat nejen jako esenci toho nejlepšího z bohaté hudební tvorby renesančně rozmáchlého všeuměla, ale i jako otisk doby drolení totalitního režimu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.