Víte, co je grumle? Lidové nástroje spojuje Tomáš Kočko & Orchestr třeba i s beatboxem
Patnáct alb, pět nominací na Anděla, dvě nominace proměněné, několikeré umístění v top dvacítce evropské world music – to je dosavadní bilance kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Moravský písničkář se rád inspiruje lidovou muzikou, pradávným odkazem předkřesťanských kultur i možnostmi nejrůznějších hudebních nástrojů.
Vedle cimbálu zaznívá na pódiu i jeho kytara či mandolína, je toho ale víc. „Na jevišti vezmu do ruky i svoji rodnou violu, protože jsem začínal jako houslista, na konzervatoř jsem se dostal jako violista, pak jsem zběhl k herectví, pak k muzikálovému herectví a nakonec jsem vystudoval operní režii,“ vyjmenovává Tomáš Kočko.
Do studia s sebou vzal grumli. „Někdy se říká i brumle, u nás na severním Valašsku a na Lašsku je to grumle. Je to jednoduchý kovový nástroj, zkroucený kus kovu a uprostřed je kovový plátek, o který se brnká. On se rozechvěje a teprve ústní dutina ho rozezní. Sám o sobě nezní. Ani se do grumle nefouká. Jenom se to strčí mezi zuby a rezonuje vaše lebka,“ popisuje Tomáš Kočko.
Pusu jako hudební nástroj použila jeho kapela i v písničce Ach voděnko studená. Ovšem ve formě beatboxu. „Mě to propojování stara a současna prostě baví! Musí se to dělat opatrně, aby to nebylo nevkusné, ale staré písničky v sobě pořád nesou vzkazy z dávna, které platí i dnes. A tak si myslím, že je pořád možné uchopit moderními prostředky stará témata,“ vysvětluje písničkář.
Píseň Ach voděnko studená zazněla v rozhlasovém vysílání v podání Alice Holubové, zpěvačky Hradišťanu, která hostovala na albu Cestou na jih kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Právě toto album (vedle Poplóru z roku 2006) získalo v roce 2013 hudební cenu Anděl v kategorii indie.
Cestu na jih si zanedlouho udělají Kočkovi muzikanti doopravdy, přijedou hrát do Českých Budějovic na festival Múzy na vodě. Vystoupí 1. července od 21.30 hodin. Celý rozhovor s Tomášem Kočkem si poslechněte online.
Související
-
Babička filtr ctí písničkář Michal Horák. Do svých textů nedá nic, co by se neodvážil pustit babičce
Michal Horák je písničkář, kterého zná zejména mladá generace. Bavit svou hudbou i historkami ale dokáže každého. Jeho humor je prostý vulgarit, laskavý a mnohým blízký.
-
Hrát na ulici nejde jen tak. Někde omezují dobu, jinde vydávají permanentky, líčí muzikant Jan Janda
Jan Janda vystudoval klasickou kytaru, teď absolvuje konzervatoř podruhé v oboru elektrická kytara. Zároveň učí na dvou „zuškách“, vydal své první autorské CD, živí rodinu.
-
Mého Oscara rodiče zabalili do deky a zamkli před zloději, prozrazuje hudebnice Markéta Irglová
„Stála jsem s dvěma kufry na nádraží ve Valašském Meziříčí a mířila do Irska. V té době jsem si neuvědomovala, že jak člověk jednou vylítne z hnízda, už není cesty zpět.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.