Víte, co je grumle? Lidové nástroje spojuje Tomáš Kočko & Orchestr třeba i s beatboxem

23. červen 2022

Patnáct alb, pět nominací na Anděla, dvě nominace proměněné, několikeré umístění v top dvacítce evropské world music – to je dosavadní bilance kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Moravský písničkář se rád inspiruje lidovou muzikou, pradávným odkazem předkřesťanských kultur i možnostmi nejrůznějších hudebních nástrojů.

Vedle cimbálu zaznívá na pódiu i jeho kytara či mandolína, je toho ale víc. „Na jevišti vezmu do ruky i svoji rodnou violu, protože jsem začínal jako houslista, na konzervatoř jsem se dostal jako violista, pak jsem zběhl k herectví, pak k muzikálovému herectví a nakonec jsem vystudoval operní režii,“ vyjmenovává Tomáš Kočko.

Do studia s sebou vzal grumli. „Někdy se říká i brumle, u nás na severním Valašsku a na Lašsku je to grumle. Je to jednoduchý kovový nástroj, zkroucený kus kovu a uprostřed je kovový plátek, o který se brnká. On se rozechvěje a teprve ústní dutina ho rozezní. Sám o sobě nezní. Ani se do grumle nefouká. Jenom se to strčí mezi zuby a rezonuje vaše lebka,“ popisuje Tomáš Kočko.

Pusu jako hudební nástroj použila jeho kapela i v písničce Ach voděnko studená. Ovšem ve formě beatboxu. „Mě to propojování stara a současna prostě baví! Musí se to dělat opatrně, aby to nebylo nevkusné, ale staré písničky v sobě pořád nesou vzkazy z dávna, které platí i dnes. A tak si myslím, že je pořád možné uchopit moderními prostředky stará témata,“ vysvětluje písničkář.

Píseň Ach voděnko studená zazněla v rozhlasovém vysílání v podání Alice Holubové, zpěvačky Hradišťanu, která hostovala na albu Cestou na jih kapely Tomáš Kočko & Orchestr. Právě toto album (vedle Poplóru z roku 2006) získalo v roce 2013 hudební cenu Anděl v kategorii indie.

Cestu na jih si zanedlouho udělají Kočkovi muzikanti doopravdy, přijedou hrát do Českých Budějovic na festival Múzy na vodě. Vystoupí 1. července od 21.30 hodin. Celý rozhovor s Tomášem Kočkem si poslechněte online.

Spustit audio

Související