VIDEO: Lední medvěd se dobývá do sudu s odpadky u chaty vědců
Během dvou týdnů, které reportérka Českého rozhlasu Romana Lehmannová strávila na expedici v Arktidě, ledního medvěda na vlastní oči neviděla. Vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity se s ním ale v uplynulých letech několikrát setkali a podařilo se jim také natočit video.
Blízké setkání s ledním medvědem zažili vždy na terénní výzkumné stanici v zátoce Petuniabukta. Ta leží uprostřed arktické divočiny, asi šedesát kilometrů od civilizace.
Lední medvěd přišel až k obydlí vědců a snažil se dostat do sudu s odpadky, který stál venku. Jindy zvíře vlezlo dokonce do ruské chaty, kterou jihočeští vědci v minulosti využívali, a uloupil zde čokoládovou pomazánku.
Všechny záběry pocházejí z archivu Centra polární ekologie Jihočeské univerzity.
Medvědi jsou v létě v Arktidě extrémně nebezpeční. Zůstávají tu totiž pouze ti, kteří nestihli odplout na krách za tuleni a jsou vyhladovělí a neuvěřitelně rychlí. Všichni účastníci vědeckých expedic tak musí umět střílet z pušky a bez zbraně nesmí udělat ani krok.
„Když už je lední medvěd fakt blízko vás, je nutné ho zastřelit. Je potřeba mít oči na stopkách, neustále medvěda sledovat, a když se rozběhne, jednat,“ říká Martin Lulák, šéf letní expedice Centra polární ekologie Jihočeské univerzity.
Zastřelení nebo pouhé postřelení medvěda však nikdy nezůstane bez následků. „Vyšetřuje se to v podstatě jako vražda člověka. Vždy vyšlou forenzní tým a zrekonstruují situaci,“ vysvětluje Martin Lulák. Na medvěda může člověk vystřelit pouze v sebeobraně a nejblíže na čtyřicet metrů. Do té doby se ho musí snažit odradit třeba hlukem.
Související
-
Co se musí člověk naučit v Arktidě jako první? Vyhýbat se medvědům a střílet
Jsou vyhladovělí a neskutečně rychlí. Lední medvědi, kteří nestihli odplout na krách za tuleni, jsou v létě v Arktidě extrémně nebezpeční. Na to musí myslet i reportérka.
-
Z ledového oceánu vědci sami loví ryby, pak je pitvají a nakonec i snědí
Vypadají jako malé bílé nitě, přitom nám můžou provrtat stěnu žaludku. I takoví parazité se objevují v mořských rybách. Zkoumají je vědci z Jihočeské univerzity.
-
VIDEO: Blízké setkání s polárními soby. Reportérka je měla nadosah
Po téměř dvou týdnech pobytu na souostroví Svalbard v Arktidě zažila naše reportérka dosud nejzajímavější setkání se zvířaty.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.