Většina jihočeských lesů se nestačí obnovit kvůli přemnožené zvěři
Malé stromky v některých lesích nemají šanci vyrůst. Přemnožená srnčí a jelení zvěř je zničí většinou už v prvních letech života. Problém se prohlubuje nejenom v Jihočeském kraji, zvěř nemá přirozené nepřátele a myslivci její stavy nestačí regulovat.
„Podívejte se třeba na tenhle smrček, jasné známky loňského vytloukání, letošního vytloukání,“ ukazuje jeden ze stromků poničených od zvěře v lese nedaleko Litoradlic u Hluboké nad Vltavou lesní správce Tomáš Foit.
„Zvěř jako přírodní biologický druh samozřejmě do lesa patří, ale v počtech, které se blíží přirozenému stavu. V současné době jsme ve stavu, kdy de facto žádná z dřevin není schopná bez ochrany odrůst, což je zásadní ekologický i ekonomický problém lesnictví,“ dodává.
Vlastník lesa neužívá často honitbu, o tu se stará nájemce. Ve většině případů nestačí regulovat počty lesní zvěře. „Uživatelům honitby jde zejména o chovnou hodnotu zvěře, nám jako lesníkům jde zejména o to, aby les byl pestrý a stabilní,“ říká zástupce lesního správce Jiří Pavlík.
Za to, že přemnožená zvěř zničí lesní porost, dostanou uživatelé honiteb náhrady škody. Jsou ale zanedbatelné. „Pěstební činnost a ochrana lesa proti zvěři stojí řádově každý rok několik desítek milionů korun, náhrad škod je v desítkách tisíc,“ připomíná Jiří Pavlík.
Podle Tomáše Foita by řešením bylo radikální navýšení odlovů, prodloužení doby lovu a případně povolení některých zakázaných způsobů. To může ale změnit jen úprava zákona o myslivosti.
Související
-
Lesní školky mají málo sazenic listnatých stromů, naopak smrky budou likvidovat
Lesní školky nestačí pokrýt poptávku po sazenicích. Vlastníci lesů totiž musí po kůrovcové kalamitě víc zalesňovat a navíc mění skladbu lesa a méně odolné smrky sázejí míň.
-
Prašivina decimuje v posledních letech populaci lišek, onemocnění je přenosné i na člověka
Na Českobudějovicku ubývá lišek. Na vině je prašivina neboli svrab. Myslivci našli před několika dny tři lišky nakažené touto nemocí mezi Homolemi a Boršovem.
-
Divočáků přibývá, přibližují se k městům a schovávají se v polích s řepkou nebo kukuřicí
Léta se mluví o přemnožení divočáků a škodách, které způsobují. Problém ale trápil už naše předky. Myslivec Milan Smetana připomíná, že ho musela řešit i Marie Terezie.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
K testu jen bez podprsenky. Studentky ČZU se musely před zkouškou svlékat, rektor svolá etickou komisi
-
Richterová: Piráti mají být ve vládě, naši ministři mají úspěchy. Chopit se odpovědnosti je také rebelství
-
Rádiím vládnou Kryštof a Chinaski. Českou tvorbu zastupují muži s kytarami, taneční hudbu dovážíme
-
Malými krůčky k autoritářskému režimu? Ficův bojkot médií očima slovenské politoložky