Věra Nosková: Nejsou lidi

20. březen 2020

Čas od času mě popadne touha vypadnout od psacího stolu někam do přírody. Jsem ale  trochu bloudivá a také je mi milé, když můžu zážitky s někým sdílet, povídat si při procházce s blízkou duší.

Hledám tedy parťačku, parťáka. Můj muž nikdy nikam nechce, má svůj program. Mám kamarádky, ale čtyři z nich mají velkou nadváhu, jsou pohodlné, moc toho neujdou.

Jeden kámoš mi tvrdí, že chlap nemá vejletovat, ale má držet v ruce vercajk nebo pivo. Mám i další přátele, chtějí si ale povídat jen v hospůdce.

Martina žije daleko a do lesa nemůže, protože je silná kuřačka, hrozí pokuta nebo i požár. Barbora se musí od rána do noci starat o starou dezorientovanou matku. Nataša buď pečuje v zoo o velké plazy nebo cestuje po světě. Alenka musí věčně hlídat vnoučata.

Synům je jednodenní výlet málo, chtějí někde přespávat pod širákem, tahají s sebou spacák, karimatku, stan. Já se ale nechci tahat s bagáží a chci usínat ve své posteli.

Přivolávám vzpomínky na dětství, kdy stačilo zazvonit u kamaráda vedle v domě a říct: „Jdeš ven?“ „Jasně že jo,“ řekl kamarád a zaklapnul sešit s rozepsaným úkolem.

Bydleli jsme na konci Strakonic, k lomu Kalný vrch a k řece Otavě jsme dorazili za deset minut. Běželi jsme loukou a před námi uskakovali zajíci a plašily se koroptve...

Já a mí známí jsme už většinou v důchodu. Máme teoreticky víc času, než když jsme chodili do školy. Tak ráda bych zazvonila na kamarádku, která se doma otravuje, a řekla bych jí: Jdeš ven? Jo. A vypadly bysme k Otavě s klíčema na krku.  

autor: Věra Nosková | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...