Věra Nosková: Moldavanka

23. červenec 2019

S kamarádem Martinem jsme projížděli autem Polabí a na výpadovce z Čelákovic stála stopařka, solidní paní středního věku zaskočená nejspíš svou situací, ujel jí autobus a teď se peče na rozpáleném asfaltu a v dobrodiní řidičů moc nedoufá.

Zrovna jsme tápali, kudy se dát do Mochova a ona tam dokonce také potřebovala dorazit, tak jsme jí udělali místo v autě. Snaživě nás navigovala, ovšem v ruštině, bohužel cesta, která se jí zdála správná, skončila v polích. Martin se zasmál její navigaci a našel cestu pravou.

Stopařka byla nejdřív zaražená, asi se už setkala s českým odporem k Rusům a ruštině. Ale Martin hned spustil rusky – „atkuda vy?“ Ukázalo se, že je to Moldavanka z Kišiněva, která v těch vedrech tvrdě pracuje u Mochova na zeleninových polích. Sláva jí, že nám přišla pomoci!

Roztála, nemohla uvěřit, že se na ni pokoušíme mluvit rusky, že nás zajímá. Zapochybovala dokonce o tom, že jsme Češi. Jasně že jsme Češi, ale celkem bez předsudků. Řekněte nám něco moldavsky; poprosil Martin a stopařka cosi řekla. Hmm... souhlasili jsme.

Doma jsem se vrhla k počítači, abych se o Moldávii něco dozvěděla. A povrdilo se mi, že je to zemička, která si v historii taky užila své. Přetahovali se o ni Osmané, Rumunsko, Rusko, nakonec ji zabral v roce 1939 Stalin, na čemž se dohodl s dalším mocným zločincem Hitlerem. Vznikla tak Moldavská SSR.

Svobodná Moldavská republika se vynořila ze zmatků dějin v roce 1991. Většinou nám nedochází, co udělal přelom v devadesátých letech, začínající pádem Berlínské zdi s některými evropskými státy, stojícími teď, někdy poprvé, na vlastních nohách. Byla jsem té moldavské stopařce vděčná, že podnítila můj zájem a že jsem se dozvěděla zas něco, co jsem měla vědět už dávno. A že takových věcí je!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?