Velké barevné obrazy rozzáří jezuitskou kolej v Telči. Vzniká tu stálá expozice děl Míly Doležalové
Velké černé smutné oči, výrazné dlaně a chodidla. Výtvarnice Míla Doleželová na svých rozměrných plátnech často malovala Romy. A pak také křesťanské náměty. Právě proto nebyla za komunistického režimu v Česku příliš v kurzu. Její tvorbu ale obdivovali ve Spojených státech, Mexiku nebo Tel Avivu. Po sto letech od narození Míly Doleželové se její dílo vrací domů, na Vysočinu.
Bohoslužba v Kostele Jména Ježíš v Telči připomněla sté výročí narození Míly Doleželové, která závěrečné dvacetiletí svého života prožila právě v tomto městě. Při této příležitosti představilo Univerzitní centrum budoucí stálou expozici věnovanou malířce.
Více než 170 obrazů se podařilo dlouhodobě zapůjčit od dominikánů. „Po dlouhých trpělivých jednáních a díky vstřícnosti české provincie dominikánů se nám podařilo dílo získat, zatím propůjčit. V Telči vznikne díky Norským fondům stálá expozice, ale nebude to klasická galerijní expozice, spíše takové vzdělávací centrum, které se bude opírat o její díla a ty hluboké myšlenky,“ upřesnil Václav Jehlička, první polistopadový starosta Telče, někdejší senátor a ministr kultury.
Obrazy Míly Doleželové jsou většinou monumentální, proto jejich instalace není snadná. „Výhodou jezuitské koleje jsou zdejší chodby, kde je relativně dost prostoru. Dáme k dispozici nějakou učebnu a chodby, kde obrazy mohou vyniknout. Je to skoro 450 metrů čtverečních. Expozice by se měla věnovat jejím začátkům, křesťanské tematice, romské tematice a jejímu životu,“ popisuje Jaroslav Makovec, ředitel Univerzitního centra v Telči.
Výtvarné řešení expozice navrhl scénograf Jan Maroušek. Podtrhl barevnost a expresivitu rozměrných děl. „Všechny obrazy mají bílý rám, nejsem schopný říct proč, nikdy jsme na to nepřišli, ale kdyby se daly na bílou stěnu, byly by ochuzeny o jeden rozměr. Proto jsme se rozhodli, že to bude takové pestřejší a myslím, že to dílům i pomůže, ještě víc vynikne ta specifická barevnost Míly Doleželové,“ vysvětluje.
Součástí stálé expozice bude učebna pro výtvarné, taneční a další umělecké workshopy. V Univerzitním centru Masarykovy univerzity by ji chtěli otevřít příští rok na jaře, kdy uplyne 30 let od úmrtí Míly Doleželové.
Více o tvorbě Míly Doleželové a vznikající expozici si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
Mistr, který uměl všechno, stále čeká na objevení. Díla Andreje Bělocvětova vystavují v Krumlově
Malíř Andrej Bělocvětov, který se narodil v Praze s argentinským občanstvím, je stále málo známý. I proto mu krumlovské Egon Schiele Art Centrum připravilo velkou výstavu.
-
Stará malířka blbne na šrotovišti, ale mně to dává smysl, směje se své nové vášni Renata Štolbová
V Holubově žije a tvoří výtvarnice Renata Štolbová. V podkroví má spoustu maleb se svými typickými motivy. „Dům, strom, anděl, koník, to je u mě takové věčné,“ říká.
-
Mimosezónu mám rád, říká Jaromír 99, který do Budějovic přivezl stejnojmennou výstavu
V Galerii 1 v Českých Budějovicích vystavuje výtvarník a hudebník Jaromír 99. Expozice má název Mimosezóna. „Charakterizuje, že ty věci, co dělám, nejsou úplně cool,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...