Vědci zaznamenali slabé zemětřesení na Šumavě, v poslední době to není nic výjimečného
Slabé zemětřesení zaznamenaly seismické stanice v neděli před polednem u Nové Hůrky na Šumavě mezi Prášily, Hartmanicemi a Železnou Rudou. Otřes s magnitudem 1,8 z desetibodové stupnice je na hranici mikrozemětřesení.
Přístroje ho zaznamenají, ale žádné škody nepůsobí. Pokud si lidé těchto otřesů všimnou, většinou je vnímají jako dunivou ránu.
„Přístroje letos hlásily zemětřesení na Šumavě už podruhé, poprvé to bylo 6. ledna, také s magnitudem 1,8,“ řekl pro ČTK vedoucí Ústavu fyziky Země Masarykovy univerzity v Brně Petr Špaček.
Jednotlivé otřesy u šumavské Nové Hůrky zaznamenávají seismické stanice už od roku 2018. Dosud bylo v oblasti více než 60 otřesů s magnitudy od -0,6 do 2. „Dosud nejsilnější otřes s magnitudem dva byl loni 25. října. Je to novinka, v této oblasti jsme na to nebyli zvyklí,“ uvedl Petr Špaček.
Čtěte také
Na zemětřesení nemají zatím vědci mnoho ohlasů. Podle Romany Hanžlové z Ústavu fyziky Země na ně dosud reagovala jedna žena z Prášil, která vyplnila seismologický dotazník.
„Nedělní otřes jsem nezaznamenal, ale předchozí ano. Je to takový dunivý zvuk, který bych přirovnal třeba k tomu, když se z plechové střechy sesune vrstva sněhu, nebo jako vzdálený výstřel,“ popsal místostarosta Prášil Josef Rada.
Pro starostu Železné Rudy Filipa Smolu byla naopak informace o opakovaných otřesech na Šumavě novinkou, nikdy je podle svých slov nezaznamenal.
Ústav fyziky Země má podle Petra Špačka rozmístěno po České republice asi 24 seismických stanic, Šumava přímo pokryta není. Nejbližší stanice je u jaderné elektrárny Temelín, otřesy ze Šumavy však zaznamenaly všechny stanice ústavu.
Související
-
Projekt We Love Šumava spojuje milovníky šumavské přírody. Díky němu také roste 3200 nových stromů
Ukazovat na sociálních sítích krásné fotky přírody, sdružovat fanoušky a díky tomu také pomáhat. To je smyslem projektu We Love Šumava, za kterým stojí bratři Brožovi.
-
Bude jednoho dne štípanec od komára raritou? Hmyz na celém světě rychle vymírá
Jenom v České republice žije asi 35 tisíc druhů hmyzu. Nejpočetnější jsou brouci, dále blanokřídlí a dvoukřídlí. Tito malí tvorové ale velmi rychle z přírody mizí.
-
Na Šumavě roste nový les, ukazují vědci. Kraj dál tvrdí, že bezzásahová zóna představuje riziko
Mediální kampaní se Jihočeský kraj rozhodl chránit přírodu Národního parku Šumava. Na sociální síti například tvrdí, že šumavská krajina mizí a může se stát mrtvým územím.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži označil výpovědi 20 lékařů za hrubý nátlak, hledá náhradu
-
Všechny státy NATO souhlasí s tím, aby se Ukrajina stala členem Aliance, prohlásil Stoltenberg
-
Messi po sezoně skončí v PSG. ,Bude to jeho poslední zápas,‘ řekl trenér Galtier před utkáním s Clermontem
-
Úmrtí nenarozených dětí, odporný zápach. Chemický průmysl na pobřeží USA ničí životy převážně chudým