Ve svátečních Vlídných tónech se radostně hvízdá. Potěší vás také sladká Serenáda zvonů Billyho Vaughna
Sváteční pocit podpořený už probuzenou jarní přírodou dokreslí sestava posluchačsky vstřícných instrumentálek. Nejprve s Vlídnými tóny zamíříme za skladatelem a pianistou Donem Robertsonem, spjatým hlavně s hudbou country and western.
Tento rodák z čínského Pekingu vynikl jako autor písniček pro hvězdy svých žánrů, jako byli král rokenrolu Elvis Presley nebo countryová ikona Eddy Arnold. A samozřejmě i pro jiné interprety.
Donald Irwin Robertson je podepsán pod velkými hity Born To Be With You s ženskou vokální skupinou Chordettes, Hummingbird dvojice Les Paul a Mary Ford nebo Ringo s kanadským hercem Lornem Greenem. Mimo jiné je považován za původce klavírního stylu známého jako Country Piano nebo Nashville Slip-Note, který zpopularizoval nashvillský pianista Floyd Cramer.
Don Robertson, který se dočkal nominace na cenu Grammy a podstatnou část svého života prožil u jezera Sherwood v Kalifornii, natáčel také sám pod svým jménem desky jako pianista i zpěvák. Jeho suverénně největším milionovým úspěchem v této roli byla vlastní autorská instrumentálka The Happy Whistler, tedy Šťastný pištec. V roce 1956 se vesele působící skladba dostala na vysoká patra hitových žebříčků na obou stranách Atlantiku a náležitě uvede sváteční Vlídné tóny.
Ty přinesou další příjemné melodie. Třeba instrumentální hit I Will Return londýnského rodáka Phila Cordella, kytaristy, klávesisty, bubeníka i autora, s nímž pod pseudonymem Springwater uspěl na Britských ostrovech, ale i ve Švýcarsku. A dokonce ho s anglickým textem natočil Karel Gott.
Nebo si kromě jiných můžete vychutnat Serenádu zvonů, Serenade of the Bells ve sladkém podání orchestru Billyho Vaughna.
Související
-
Písničky Beatles v podání Královských filharmoniků s dirigentem Louisem Clarkem
Písničky Beatles, podepsány Johnem Lennonem a Paulem McCartneym, díky své kvalitě a nápadité melodické lince přerostly hranice žánru. Osvědčily se i jako instrumentálky.
-
Let čmeláka, Píseň indického kupce nebo Šeherezáda – 180 let od narození Nikolaje Rimského-Korsakova
18. března 1844 se narodil námořní důstojník, ale hlavně světoznámý ruský skladatel Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov, autor významných oper, symfonií i klavírní hudby.
-
Svatopluk Čech: Jsem naladěn na saxofon. Jméno významné nejen v literatuře, ale též v hudbě
Objevíme vám jedno album ukryté víceméně pod příkrovem času. Jeho hlavním aktérem byl tenorsaxofonista Svatopluk Čech, kromě jiného člen orchestru Československé televize.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.