V říjnu můžete úspěšně chytat kapry, ale také dravce na přívlač

18. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rybaření, rybář, podzim

V říjnu začínají výlovy hodně produkčních rybníků a s tím je spojeno dosazování do svazových revírů. Dosazují se kapři a další ryby, které do revírů patří a které má Český rybářský svaz povinnost vysadit v rámci plánů.

V tomto období je pro většinu rybářů snadnější ryby ulovit. Radek Diviš, vášnivý rybář a vydavatel časopisu Český rybář, ale apeluje, aby rybáři byli ohleduplní a dali rybám trochu času na aklimatizaci. „Až budou ryby trochu rozjeté, budou vědět, kde v tom revíru bydlet a kde se živit, pak jsou podmínky na obou stranách vyrovnanější a není to tak jednostranná záležitost,“ říká.

V říjnu můžeme podle něj úspěšně chytat kapry a různé bílé ryby. „Já osobně ale rád chytám ryby dravé, pro mě je říjen měsícem okouna a candáta,“ dodává.

Chytání s umělými nástrahami

Radek Diviš preferuje chytání s umělými nástrahami, které jsou spojeny s technikou zvanou přívlač. „Je to chytání s třpytkami, woblery, gumami a dalšími nástrahami i kombinovanými, kdy je část pevná a část z měkké gumy,“ vysvětluje.

Pro chytání na přívlač je potřeba speciální prut. Ten bývá většinou do délky tří metrů. Kratší pruty se používají pro lov z lodi, delší pro lov ze břehu. „Při chytání ze břehu je totiž potřeba ty nástrahy ve finálním bodě, kdy je přitahujeme k sobě, trochu nadzvednout,“ připomíná Radek Diviš.

Prozkoumali vody, ke kterým zatím moc rybářů nejezdí. Ulovili velké štiky i životního pstruha

Úlovky z jezera Bellviksjön ve švédském Laponsku. Kapitální pstruh obecný, jezerní forma o délce 66 centimetrů

Pátrat po nových rybářských lokalitách se vydal Radek Diviš, vydavatel časopisu Český rybář. Dostal se až do Laponska, oblasti v severní Evropě, která se rozkládá na území čtyř států – Norska, Švédska, Finska a Ruska.

V současné době je hodně moderní lov s přívlačovými multiplikátory. „To je technika, která se až tolik neliší od klasické přívlače. Používá se jen trochu jiné náčiní, které pochází z Ameriky, kde se používá na lov okounků, takzvaných black bassů, ale i v našich podmínkách se tak dají chytat okouni a candáti,“ popisuje Radek Diviš.

Hodně rybářů ale stále upřednostňuje klasický přívlačový smekací naviják. Podle Radka Diviše by měl mít spíš přední brzdu, protože ta je účinnější a chytání s ní je i přirozenější. Velikost navijáku by měla odpovídat velikosti prutu.

Vždy je důležité, aby byl prut s navijákem dobře vyvážen. „Aby přesně v místě, kde držíme naviják ukazováčkem, byla rovnováha mezi špičkou a patou prutu. Prut tak bude pocitově co nejlehčí a manipulace s ním bude příjemnější,“ doplňuje Radek Diviš.

Techniky a náčiní vhodné pro říjnový rybolov představil magazín Máme rádi zvířata. Dále se dozvíte, co dělat, abyste se v lese nedostali pod palbu myslivců, a uslyšíte projevy zvěře v říji. Vše doplňuje veterinární okénko na téma zánět volete u papoušků.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?