Prozkoumali vody, ke kterým zatím moc rybářů nejezdí. Ulovili velké štiky i životního pstruha

20. září 2018

Pátrat po nových rybářských lokalitách se vydal Radek Diviš, vydavatel časopisu Český rybář. Dostal se až do Laponska, oblasti v severní Evropě, která se rozkládá na území čtyř států – Norska, Švédska, Finska a Ruska.

Radek Diviš nejprve letěl z Prahy do Stockholmu a pak pokračoval ještě autem asi 800 kilometrů severozápadně do švédské části Laponska. Cílem výpravy bylo jezero Bellviksjön, nedaleko městečka Dorotea.

„Infrastruktura tam sice není ideální, takže u atraktivních vod není žádné ubytování, jak to bývá jinde a jak by to vyhovovalo cestovním kancelářím, ale na druhou stranu si užijete opravdového klidu a souznění s přírodou,“ popisuje.

Testovací výprava, které byl Radek Diviš součástí, měla za cíl prozkoumání nových lokalit a posouzení jejich vhodnosti pro rybářský turismus. „Jde o to na vlastní kůži vyzkoušet nové vody, kterých je ve švédském Laponsku nepřeberné množství, a zjistit výskyt rybářsky atraktivních ryb,“ vysvětluje.

Úlovky z jezera Bellviksjön ve švédském Laponsku – Radek Diviš s okounem, který měří 46 centimetrů

Mezi atraktivní úlovky zde patří štiky. „To bývala ryba, kterou rybáři vyhazovali s odporem, ale nyní zjistili, že jim přináší peníze a velmi oživila cestovní ruch. Teď je rybou číslo jedna této oblasti. Dále se zde chytají například okouni a pstruzi,“ doplňuje Radek Diviš.

Jezero Bellviksjön je relativně dlouhé a na některých místech i široké, ale množství ostrůvků ho dělí na zajímavá zákoutí a řadu zátok. „Je tam taková dlouhá kosa a podél ní různé průlivy, dělí se to na taková menší jezírka. Pro rybáře je to malebná a čitelná lokalita,“ vzpomíná Radek Diviš.  

Testovací výprava se uskutečnila v srpnu, což není ideální doba pro lov trofejních ryb. Ve Švédsku je také teplo a na úlovcích se to projeví nejvíc. Přesto rybáři vytáhli z vody pár pěkných kousků – štiky o délce 97 a 96 centimetrů nebo okouny přesahující 40 centimetrů.

Halibut se jen tak chytit nenechá. Jeden úlovek denně je pro rybáře úspěchem

Lov platýse obecného, známého také pod názvem halibut

Léto přeje pobytu v přírodě a rybaření. Ne každý ale chce chytat ve vedrech a za asistence komárů. Letní lov si můžete zpestřit výletem do Norska, jako to udělal vydavatel časopisu Český rybář Radek Diviš.

„Takovou třešničkou na dortu byl pstruh obecný, jezerní forma, kterého ulovil můj kolega z časopisu. Ta ryba měla 66 centimetrů a odhaduji, že vážila bezmála čtyři kilogramy. Byla to ryba životního kalibru. Byl pro mě zážitek, že jsem ji mohl pomoct vylovit a potom udělat Vladimírovi několik fotek. Nakonec jsme pstruha pohladili a pustili zpět do rodného živlu,“ vypráví Radek Diviš.

Do švédského Laponska se chystá příští rok znovu. „Bylo to tam moc příjemné, nejen rybaření, ale i lidé, viděli jsme spoustu zvířat, našli nepřeberné množství hub,“ uzavírá.

O své výpravě do Laponska vyprávěl Radek Diviš v magazínu Máme rádi zvířata. Dále pořad připomíná výstavu Země živitelka reportážemi z pavilonů věnovaných myslivosti a rybaření. V závěru nechybí veterinární poradna, tentokrát s ještěry.

Spustit audio

Související