V Prachaticích se objevily dva Kameny zmizelých. Připomínají absolventy gymnázia, kteří zahynuli v Osvětimi
Dva Kameny zmizelých připomínají absolventy prachatického gymnázia. Jsou to úplně první takzvané Stolpresteine v Prachaticích. Dlažební kostky s mosazným povrchem na sobě mají vyražena jména obětí nacistického režimu.
Kameny zmizelých před gymnáziem v Prachaticích nesou jména absolventů Arnošta Klingera a Maxe Spiegela. Jejich osud se snažili vystopovat místní studenti. „Je to o tom, co říkáme celou dobu, že je potřeba mladým lidem ukazovat konkrétní příběhy, konkrétní místa. Tím se to pro ně stane něčím mnohem víc než jenom učivem, které se naučí a odříkají třeba při zkoušce. Dostane se jim to pod kůži. Myslím, že dvěma studentům, kteří příběhy zpracovali, to utkví na celý život,“ říká iniciátor Zdeněk Krejza z organizace Krebul.
S vyhledáváním informací a přípravou materiálů pomáhal studentům učitel Tomáš Soumar. „Bylo to dobrodružné, napínavé, dojemné, poučné a myslím si, že všechny aktéry příběhy Maxe Spiegela Arnošta Klingera velice zaujaly,“ komentuje.
Osud Arnošta Klingera mapoval student Erik Vlášek. „Hodně na mě zapůsobil jeho výstup vůči fašistické obci v Dírné. Na jejich srazu vystoupil a veřejně hájil celou židovskou populaci tady v Čechách,“ vzpomíná.
Čtěte také
Na Maxe Spiegela se zaměřil Ondřej Machart. „V jeho příběhu je víc zajímavých okamžiků. Jedním z nich je, když se snažil vycestovat do Anglie, aby mohl pokračovat ve studiu, ale bylo mu několikrát zamítnuto vydání pasu. Nebo když se jeho otec snažil obhájit své české občanství a přes veškeré snahy se mu to taktéž nepovedlo,“ popisuje.
Dva Kameny zmizelých jsou první a pravděpodobně také poslední v Prachaticích. „V Prachaticích židovské obyvatelstvo příliš nebylo, spíše vůbec. Je to důsledkem rozhodnutí rodu Rožmberků z 16. století. Ti nechali vydat zákon, který zakazoval Židům ve městě pobývat,“ vysvětluje Erik Vlášek.
Arnošt Klinger a Max Spiegel zahynuli v roce 1943 v Osvětimi. Jejich osudy kromě Kamenů zmizelých připomíná také informační tabule v zahradě prachatického gymnázia.
Související
-
Rodiče a jejich dva malí synové zahynuli v Osvětimi. Rodinu z Milevska připomínají Kameny zmizelých
Museli opustit své domovy, projít peklem a nikdy se nevrátili. Teď osud čtyřčlenné židovské rodiny Katzových, která zahynula během holocaustu, připomínají Kameny zmizelých.
-
Nacisté odvlekli z Budějovic přes 900 Židů, vrátilo se jich 28. Po komunitě dnes zůstal jen hřbitov
27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Právě 27. ledna 1945 byl osvobozen nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau.
-
Strmilov má první Kámen zmizelých. Připomíná lékaře Rudolfa Kohna, který zahynul v Osvětimi
Stolperstein neboli kámen, o který by měl člověk zavadit pohledem, má nově i Strmilov. Na mosazné destičce v chodníku před penzionem kolemjdoucí čtou jméno Rudolfa Kohna.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Výbuch munice na Ukrajině jako druhý Černobyl, lže e-mail. ‚Nehorázná blbost,‘ říká Drábová
-
Strávím zbytek svých dnů ve vězení a zemřu tady, napsal si Navalnyj ve vězení do deníku už v roce 2022
-
Univerzita upravila režim centra, kde studentky svlékaly podprsenky. Nabízí kontrolu ručními skenery
-
Zákaz návštěv nemocnic kvůli covidu moc nefunguje, nakažení jsou i zdravotníci, říká primář Dlouhý