V Netolicích neměli rádi Jakuba Krčína podobně, jako v Třeboni. Třeboňským vystavěl Nevděk, Netolickým zase Krčínku
V magazínu Vltavín budeme dále rozplétat historické nejasnosti a připomínat méně známé informace o Jakubu Krčínovi.
I když se psal Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, narodil se možná v Kolíně, možná v Poletech u Kolína. Někde se uvádí, že 18. června, jinde, že 18. července 1535. a
Pokud se chystáte na výlety po jižních Čechách a máte je spojené s Jakubem Krčínem rybníkářem, pak vězte, že to zdaleka nebyl jediný směr jeho pracovních povinností a například, že v Netolicích ho neměli rádi podobně, jako v Třeboni.
O tom, že Jakub Krčín nechal postavit rybník Svět, tehdy lidmi nazývaný Nevděk, nejspíše víte. Třeboňští obyvatelé jej kvůli tomu neměli rádi. Není se čemu divit, kvůli rybníku zmizelo celé jedno předměstí. Ale proč Krčína nemuseli v Netolicích? Zdejším mlynářům a pivovarníkům totiž výrazně zkomplikoval život. Vystavěl tady totiž mimo jiné stoku podovnou Zlaté stoce, ale vodu si odvedl pro vlastní potřeby. Stoka začíná u netolického rybníku Nadýmač a vede až do zámku Kratochvíle.
Více si poslechněte online.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.