V katedrále svatého Víta i Disneylandu pracoval jihočeský kovář Luděk Červenka
Kovářské práce během oprav katedrály svatého Víta v Praze nebo třeba zakázka pro Disneyland v Paříži. Obojího se zhostil kovář a restaurátor, českobudějovický rodák Luděk Červenka. Ten se řemeslu věnuje už tři dekády.
„Dospělost přijde v podstatě sama, ale ono to chce dělat v mládí lumpárny a rebelovat. Nosili jsme dlouhé vlasy, vzpouzeli jsme se trochu režimu, v mezích možností, ale byli jsme velká parta a jsme vlastně dodnes. Každý dělal, co ho bavilo, takže to bylo takové pestré,“ vzpomíná na mládí a dospívání.
Jeho vždy zajímala historie. „Chtěl jsem dělat něco s památkami. S rodiči jsme hodně jezdili po hradech a zámcích po celé republice a mě to opravdu lákalo. Postupně jsem šel na učňák, na střední zemědělskou školu, pak do Prahy do uměleckých řemesel a po revoluci jsem začal pracovat jako soukromník. Skočili jsme do vody a plavali jsme, učili jsme se za pochodu všechno, i to řemeslo, a tak jsem se pomaličku dostal právě k těm památkám,“ líčí.
V současné době je Luděk Červenka vyhledávaným odborníkem. Žije nedaleko Hluboké nad Vltavou a opravuje nejen kapličky, ale i velké kostely, kterým rád vrací život. Osobně prožil něco podobného – velké přepracování, vypětí, rozpad rodiny, sáhl si na dno, ale nevzdal to.
Rozhovor s kovářem a restaurátorem Luďkem Červenkou, který pro cyklus Jihočeši natočila Ivana Šimánková, si poslechněte online.
Související
-
Svými podmalbami na skle zdobí Jiří Honiss venkovské kapličky a boží muka
Jiří Honiss z Opalic nedaleko Kamenného Újezda je muž mnoha řemesel, zájmů a aktivit. Původní profesí železničář mimo jiné dostal jihočeské ocenění Nositel lidových tradic.
-
Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma
Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí, zavedl ji na různá místa.
-
Baťa mě chytil na schodech do náruče, vzpomíná s úsměvem absolventka jeho školy práce
„To bylo ještě ve staré budově, což byl první dům, který ve Zlíně Baťa postavil,“ vzpomíná na své náhodné setkání s legendárním podnikatelem Antonínem Baťou Anna Fialová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.