V Jihočeském kraji přibylo osm HIV pozitivních lidí. Statistiky můžou růst i s přílivem uprchlíků

20. květen 2022 12:05

Bezplatné a anonymní testování na pohlavně přenosné nemoci odstartovala na jihu Čech organizace Prevent 99. Se zdravotníky České společnosti AIDS pomoc navštíví postupně čtyři vybraná města. Chce tak předcházet šíření HIV, žloutenky nebo syfilidy. Jenom za loňský rok podle hygieniků přibylo v regionu osm lidí pozitivních na HIV, další nemocní můžou do Česka přicházet jako uprchlíci z Ukrajiny.

„Na testy není potřeba se předem objednávat. Test se provádí z kapilární krve, výsledek je znám do deseti minut. Může přijít kdokoli, kdo chce mít jistotu, kdo případně zažil nějakou rizikovou situaci jako nechráněný pohlavní styk, nesterilní tetování, piercing,“ vysvětluje pracovník terénního programu Preventu 99 Tomáš Antoňů.

Test na pohlavně přenosné nemoci

Při testu se odebírá krev z prstu. „Píchnu vás jehličkou, uslyšíme jenom takové cvaknutí. Odebereme vzorek krve, který potřebujeme, dáme ho do činidla a pak už do vlastního testu a budeme čekat, jak bude reagovat,“ popisuje zdravotní sestra v sanitce při testování v Jindřichově Hradci.

Zdravotníci testují veřejnost hlavně na syfilis a HIV. U lidí, kteří by podle dotazníku mohli mít zkušenost s drogami, se přidává ještě test na žloutenku. „Co se týče žloutenky typu C, tak je to kolem deseti procent, u HIV kolem dvou procent,“ doplňuje statistiku onemocnění uživatelů drog v Česku Tomáš Antoňů.

Letos zve Prevent 99 na testování i ukrajinské uprchlíky. „Podíl infekčních chorob na Ukrajině je zcela jinde než v České republice. Na Ukrajině má zhruba padesát procent lidí, kteří užívají návykové látky, žloutenku typu C a zhruba dvacet procent HIV. Z posledních odhadů víme, že do Česka přijde zhruba 1500 osob, které mají problém se závislostí na návykových látkách,“ uvádí vedoucí služeb Preventu 99 Kamil Podzimek.

Anonymní a bezplatné testování nabídne Prevent 99 ve čtyřech jihočeských městech, za týden v Českých Velenicích a na začátku května v Českých Budějovicích.

Spustit audio

Související