V Alšově jihočeské galerii můžete vidět, jak se Mickey Mouse líhne ze zlatého vejce

Jeho díla se draží za stovky tisíc korun. Znalci současného umění chtějí mít jeho obraz ve své sbírce.

A právě rozměrné obrazy Pasty Onera ze soukromých sbírek z posledních dvou let, které nejsou běžně vůbec k vidění, teď vystavuje Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou.

Pasta Oner (narozen 1979), vlastním jménem Zdeněk Řanda, je český umělec. Coby tvůrčí osobnost se Pasta Oner v posledních letech profiluje v mezích klasických nezávislých i veřejných galerijních provozů, ve kterých snoubí a zároveň i překračuje klasické žánrové kategorie pop-artu a cartoon estetiky. (zdroj: Wikipedie)

Konírna bývalé zámecké jízdárny se proměnila v téměř chrámový prostor, kterými diváky provází díla výrazné osobnosti současného českého pop-artu: Kristus, který při poslední večeři rozdává svým věrným prášky. Mickey Mouse, jež se právě líhne ze zlatého vejce.

Alšova jihočeská galerie mění Wortnerův dům i bývalou restauraci Sparta

Jedna z mnoha výstav Alšovy jihočeské galerie

Bezbariérový přístup, výtah pro návštěvníky a také nový multifunkční sál. Tak se zhruba za rok promění hlavní výstavní prostor Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích, takzvaný Wortnerův dům.

Obrazy a instalace výtvarníka Pasty Onera někdy šokují, ale přitahují zájem sběratelů umění. „Je to parafráze na postmoderní a pop-kulturní svět, který nás obklopuje. Jednotícím motivem celé výstavy jsou fragmenty nebo výjevy z křesťanské mytologie. Výstava je taková křížová cesta,“ interpretuje svou práci Pasta Oner.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související