Už jste se někdy napálili kvůli akčním letákům a nabídkám obchodních řetězců?

15. březen 2013

Také se vám stalo, že jste se inspirovali akčním letákem obchodního řetězce, ale nakonec jste zboží v obchodě nenašli? Nebo bylo za jinou cenu, než bylo udáno v letáku?

Podobné zkušenosti má řada z nás. Na akční zboží ale nárok máme, stejně jako na jednotné a řádně uvedené ceny.

Kontroloři České obchodní inspekce se vydali na kontrolní nákup do jednoho z českobudějovických marketů, a to v den, kdy začínala letáková akce. Inspektoři nakoupili potraviny i zboží, které nepatří do běžného sortimentu – oblečení, dekorace apod. Celkem devětadvacet kusů. Podle Karla Havlíčka, zástupce ředitele České obchodní inspekce pro Jihočeský kraj a Vysočinu, našli kontroloři pochybení u poloviny zboží z celého nákupu.

Kromě chybějících cen nenašli inspektoři v prodejně ani některé zboží, které market nabízel v akčním letáku. A to se inspektoři vydali na kontrolu v den začátku akce. Je to nedostatkem času na vybalení zboží, kterým mnohdy obchodní řetězce kontrolním orgánům argumentují, nebo jen nekalá obchodní praktika? Podrobnosti zjišťovala redaktorka Romana Kostohryzová:

Máme tedy vůbec jako zákazníci jistotu, že zboží, které je v akci, v prodejně najdeme? Podle Jaroslava Příhody z Krajského živnostenského úřadu musí obchodní řetězec dodat zboží v takovém množství, které odpovídá počtu obyvatel ve spádové oblasti, v níž se nachází.

Nekalé obchodní praktiky pokutuje i Česká obchodní inspekce. Podle Karla Havlíčka, zástupce ředitele pro Jihočeský kraj a Vysočinu, udělil inspektorát od nového roku už dvanáct pokut v celkové výši 340 tisíc korun.

Nezapomeňte, v každém obchodě máte nárok na to, aby vám byla účtována taková cena, jaká je na cenovce. Cena pak musí odpovídat i částce, která je uvedena v reklamním letáku nabízeném v obchodním řetězci. Zboží by mělo být v prodejně v takovém množství, abyste minimálně v počátku akce měli možnost si ho koupit. V opačném případě se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci či Živnostenský úřad.


autor: Romana Kostohryzová
Spustit audio