Proč Třeboňští odmítají protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk?

31. červenec 2014

Protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk počítají s demolicí několika domů v třeboňské místní části Hvízdalka. Obyvatelé ani radnice s tím nesouhlasí.

Obyvatelé třeboňské místní části Hvízdalka, včetně Tomáše Korčáka, si nedovedou představit, že by jejich domy někdo srovnal se zemí. Protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk by ale mohla před povodní ochránit Soběslav, Planou nad Lužnicí a Veselí nad Lužnicí.

Už v roce 2005 město Třeboň vydalo změnu územního plánu. O Hvízdalce se v tomto dokumentu píše jako o místě určenému k asanaci a s možností vyvlastnění. O tom ale nikdo z místních nevěděl.

O protipovodňových opatřeních na rybníku Rožmberk padla první zmínka v listopadu roku 2010 ve studii, kterou nechal zpracovat Jihočeský kraj. V ní se už počítá s demolicí Hvízdalek. K této studii žádné připomínky město za vedení starosty Jana Váni z ODS nemělo. S místními se o několik měsíců později sešlo nové vedení města.

Třeboňští radní se s obyvateli Hvízdalky podruhé sešli až na začátku července letošního roku. Jak se politici dohodnou, bude jasné v říjnu letošního roku po zasedání zastupitelů Jihočeského kraje.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...