Proč Třeboňští odmítají protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk?

31. červenec 2014

Protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk počítají s demolicí několika domů v třeboňské místní části Hvízdalka. Obyvatelé ani radnice s tím nesouhlasí.

Obyvatelé třeboňské místní části Hvízdalka, včetně Tomáše Korčáka, si nedovedou představit, že by jejich domy někdo srovnal se zemí. Protipovodňová opatření na rybníku Rožmberk by ale mohla před povodní ochránit Soběslav, Planou nad Lužnicí a Veselí nad Lužnicí.

Už v roce 2005 město Třeboň vydalo změnu územního plánu. O Hvízdalce se v tomto dokumentu píše jako o místě určenému k asanaci a s možností vyvlastnění. O tom ale nikdo z místních nevěděl.

O protipovodňových opatřeních na rybníku Rožmberk padla první zmínka v listopadu roku 2010 ve studii, kterou nechal zpracovat Jihočeský kraj. V ní se už počítá s demolicí Hvízdalek. K této studii žádné připomínky město za vedení starosty Jana Váni z ODS nemělo. S místními se o několik měsíců později sešlo nové vedení města.

Třeboňští radní se s obyvateli Hvízdalky podruhé sešli až na začátku července letošního roku. Jak se politici dohodnou, bude jasné v říjnu letošního roku po zasedání zastupitelů Jihočeského kraje.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.