Obnovení těžby grafitu na Vltavotýnsku vzbuzuje velké emoce

24. červenec 2014

Nadnárodní společnost chce u Týna nad Vltavou obnovit těžbu grafitu. Tamní hlubinný důl je zavřený od roku 1957, kdy cenu grafitu na světových trzích srazila levná konkurence z Číny. Teď je ve hře povrchový důl. O tom ale lidé v okolí nechtějí ani slyšet.

V lese na Kraví hoře mezi samostatnou obcí Hosty a obcí Koleděje, která patří k Týnu nad Vltavou, jsou hluboké strže. Propadly se tam štoly vyhloubené před desítkami let pod zemí v grafitovém ložisku. Teď tu chce těžbu grafitu obnovit firma Tramincorp Czech.

Místní ale vidí problém v tom, že chtějí otevřít rozsáhlý povrchový důl. Ten je v katastru obce Hosty, ale obavy mají i obyvatelé okolních osad i obcí, říká starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek z ODS.

Firma, která připravuje průzkumné práce grafitového ložiska, jednala se zastupiteli obce Hosty a oslovila i majitele některých dotčených pozemků. V dubnu dostali dopis, podle kterého teď mají tři možnosti: pozemky prodat, pronajmout, nebo vyměnit.

Záměrem těžby se budou začátkem srpna zabývat zastupitelé Týna nad Vltavou. Situaci kolem údajně největšího grafitového ložiska ve střední Evropě budeme nadále sledovat.

autor: Martin Pokorný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...