Ukrajinští hudebníci koncertují v jižních Čechách. Azyl a práci jim zajistili budějovičtí umělci
Českobudějovičtí umělci se starají o devět ukrajinských hudebníků s jejich dětmi. Založili spolek, který jim zajistil zázemí a zároveň shání práci. Učitelky a studenti vytvořili soubor a pořádají koncerty po celém Jihočeském kraji. Část jejich výdělku jde na konto určené na pomoc Ukrajině.
Devítičlenný soubor ukrajinských učitelek a studentů zkouší v galerii Domu U Beránka v Českých Budějovicích. To, že utekli před válkou právě do jihočeské metropole, není náhoda. Nápad se zrodil v hlavě českobudějovického fotografa Davida Veise.
„S kamarády umělci jsme se bavili, jak pomoci Ukrajině, chtěli jsme podpořit hlavně umělce, o kterých víme, že to nejsou úplně válečné typy. Naším dnešním snažením je to, abychom je co nejvíc propojili s českými hudebníky. To už se nám daří, navázali jsme kontakty na českobudějovické konzervatoři, cvičí s Jihočeským symfonickým bigbandem, připravují se koncerty v Praze,“ popisuje David Veis.
Devětadvacetiletá učitelka Kristýna hraje na housle. Vypráví, že doma nemohla koncertovat, a když našla na internetu tuhle nabídku, řekla si, že díky ní může vydělat peníze pro rodinu i ukrajinskou armádu.
Téměř celou rodinu nechala v rodné zemi také jednatřicetiletá violistka Irena, která s sebou do Čech přivezla své dvě děti. Říká, že myšlenkami je pořád na Ukrajině, bojí se o příbuzné a známé. Díky aplikaci jí často chodí upozornění na nebezpečí bombového útoku v jejím městě.
Čtěte také
Šestadvacetiletá Světlana dodává, že je vděčná za vše, co pro ně Češi dělají, ale chybí jí rodina, známí, domov. Proto se chce, jakmile to půjde, vrátit domů.
Těmto hudebníkům pomáhají českobudějovičtí umělci sdružení ve spolku Světlo pro Ukrajinu. Jeho členové uprchlíkům zajistili zázemí a shání jim i práci. „Z peněz z koncertů zajistí své základní potřeby, ale všechno ostatní jde na podporu Ukrajiny,“ dodává Ukrajinec Ivan Volchkov, který studuje na Jihočeské univerzitě a je jedním z organizátorů pomoci.
Poslechnout si hudbu a ještě pomoci lidem v nouzi může kdokoli. „Celé skupině a projektu Světlo pro Ukrajinu by pomohlo, kdyby nás lidé oslovovali a objednávali si je na koncerty. Může to být vystoupení v kostele, hraní komorní, jazzové, jsou velmi učenliví, celý den cvičí,“ dodává David Veis.
Nejbližší koncert netradičního ansámblu ukrajinských hudebníků se uskuteční 28. dubna v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.
Související
-
Pobavit se, naučit se česky a na chvilku zapomenout na válku můžou ukrajinské děti v Budějovicích
Každý pátek navštěvují Dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích děti ukrajinských uprchlíků. Neliší se od svých českých vrstevníků – rády si hrají, smějí se a baví.
-
Areál horního zámku v Rožmberku nad Vltavou ožil. Zázemí tu našli ukrajinští uprchlíci
Ze dne na den se malému historickému městečku Rožmberk nad Vltavou téměř zdvojnásobil počet obyvatel. Dorazili totiž uprchlíci z Ukrajiny, necelá stovka volyňských Čechů.
-
Kantoři z Cehnic jezdí pomáhat uprchlíkům do nedalekých Skočic. Děti i dospělí se díky nim učí česky
Do škol především ve větších městech už nastoupily ukrajinské děti. Na jejich příchod se připravují také malotřídky nebo školy a školky v menších obcích.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Feriho kauza před soudem ve Štrasburku? Čtveřice žen podala stížnost proti odložení svých případů
-
Jsem připravena kandidovat ve sněmovních volbách, říká Konečná. Její KSČM do nich jde jako Stačilo!
-
‚Svoboda znamená zodpovědnost.‘ Politolog hledá důvody kritiky kapitalismu a stesku po totalitě
-
Číňané tvrdí, že uzavřeli memorandum o spolupráci s městem Zlín. ‚Nic jsme nepodepsali,‘ říká primátor