U vepřína v Přílepově na Písecku má vyrůst kafilérie. Místní se obávají zápachu a zvýšení dopravy v obci

11. únor 2025 08:36

Společnost Mydlářka plánuje v Přílepově u Kostelce nad Vltavou na Písecku kafilérii. Chce ji postavit v areálu, kde chová prasata. S tím ale nesouhlasí místní obyvatelé, kteří se obávají především zápachu ze spalovny. Krajský úřad posoudí vliv na životní prostředí a veřejné zdraví v procesu EIA.

„Když foukne vítr směrem na vesnici, jde sem veškerý zápach. Dostane se to všude, před tím neutečete,“ popisuje obyvatel Přílepova a autor petice Vladimír Mikuláš. Zápach z nedalekého vepřína společnosti Mydlářka je podle něj cítit pravidelně.

Místní obyvatelé se obávají, že plánovaná spalovna odpadu živočišného původu situaci ještě zhorší. Petici proti její výstavbě podepsalo přes 200 lidí z Přílepova a okolních obcí. „Můžeme se také domnívat, že sem budou svážet zvířata i z ostatních provozoven, takže se značně zvýší doprava,“ dodává Vladimír Mikuláš.

Společnost Mydlářka nechala zpracovat pachovou studii. „Bylo zjištěno, že nově instalovaný zdroj nebude mít z hlediska emisí pachových látek žádný význam ani za nepříznivých klimatických podmínek. Naopak odpadnou jízdy asanační firmy, která zajišťuje odvoz kadáverů, a tím dojde také ke snížení zátěže při průjezdech obcí a především rizika šíření možné nákazy. Spalovány budou pouze kadávery vzniklé v této provozně na farmě v Přílepově,“ uvádí technický náměstek Jiří Brož.

Čtěte také

Nikola Jelínek z ekologické organizace Arnika oponuje, že zápach je u kafilérií běžný. „Vedle amoniaku a sulfanu se totiž činností zařízení mohou uvolňovat i těkavé organické látky. Dohromady jako pachová zátěž mohou mít vliv nejen na kvalitu života, ale i na lidské zdraví,“ vysvětluje.

Podle ředitelky České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích Jitky Haragalové jsou ale i kafilérie, ze kterých se zápach nešíří. „Stejné zařízení je již v jiném středisku a nebyly zde hlášeny žádné podněty. Při zpopelňování zvířat prakticky dochází k úplné destrukci všech organických látek a jejich oxidaci na oxid uhličitý a vodu. Tímto způsobem se snižují emise zplodin hoření a vyloučí se i nežádoucí zápach,“ říká.

Lidé se k dokumentaci vlivů spalovny v Přílepově na životní prostředí a veřejné zdraví můžou vyjádřit do 27. února. To podle autora petice Vladimíra Mikuláše udělají formou další petice.

Vyjádření veřejnosti nejsou pro krajský úřad, který záměr posuzuje, závazná. Mohou ale ovlivnit samotné závěrečné stanovisko, které už závazné je.

Spustit audio

Související