Obří solární elektrárna má vyrůst v Touškově u Mirovic na Písecku. Rozhodne zřejmě referendum
Fotovoltaickou elektrárnu o rozloze až téměř padesáti hektarů odmítají lidé z Mirovic na Písecku. Německá společnost IB Vogt by ji chtěla postavit u místní části Touškov na zemědělské půdě. Petici proti jejímu vybudování podepsalo téměř tisíc lidí z Mirovic a okolí. Firma teď jedná s vedením obce o možném kompromisu.
„V první řadě je to odpornost, protože krásnou jihočeskou vesničku, kde je klid a pěkná příroda, zlikvidují tyhle panely. A za druhé nás to svým způsobem okrade, samozřejmě klesne cena nemovitostí,“ říká obyvatel Karel Pokorný.
Zástupci společnosti IB Vogt se s vedením Mirovic už dvakrát sešli. Na květnovém setkání zazněly dva návrhy. „Hlavní navrhovaná varianta má rozlohu 27 hektarů a kompenzace by byly zhruba 500 tisíc ročně a milion a půl na začátku. Druhá možná varianta, o které jsme diskutovali, je zhruba 47 hektarů a asi 1,25 milionu ročně,“ uvádí nezávislý starosta Josef Vejšický.
Solární elektrárnu odmítají nejenom obyvatelé Touškova, ale také vedení Mirovic. „Chystáme v místní části Touškov výstavbu parcel pro bydlení. Pokud by v těsné blízkosti měla být fotovoltaika, tak to určitě ovlivní cenu a zájem. Proto se snažíme směřovat k variantě, která je co nejdále od obce a v co nejmenším rozsahu,“ potvrzuje starosta.
Čtěte také
Iniciátorem petice je Radomír Šafránek, nezávislý mirovický zastupitel a zároveň majitel jedné z nemovitostí v Touškově. Podle něj není uspokojivým řešením ani redukovaná varianta. „Tady z obce to vidět nebude, protože to bude za horizontem, ale zase se ozývají občané z obce Řeteč, které to postihne úplně stejně. Firma argumentuje tím, že to je na katastru Touškova a od Řetče vzdálené 700 metrů, ale prostě na panely bude vidět,“ připomíná.
Zástupce investora Pavel Sajner pro Český rozhlas řekl, že IB Vogt chce uspořádat setkání s místními obyvateli. Na něm představí plánovanou podobu projektu a už zmíněný balíček benefitů.
Až společnost navrhne konečnou variantu, vyhlásí Mirovice podle starosty Josefa Vejšickéhoreferendum. Obyvatelé by tak měli o výstavbě fotovoltaické elektrárny rozhodnout sami.
Související
-
K výstavbě solární elektrárny u přírodní rezervace Hlubocké obory mají výhrady ekologové i vědci
Několik institucí a spolků má připomínky k chystané výstavbě obří solární elektrárny na Českobudějovicku. Podle závěru krajského úřadu může mít vliv na životní prostředí.
-
Obalovnu u Horosedel na Písecku má firma po kolaudaci dálnice zbourat. Chce ji ale provozovat dál
Obalovnu živičných směsí u Horosedel chce společnost DIVia zachovat. Podmínkou výstavby přitom bylo, že rok po kolaudaci dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem provoz ukončí.
-
Na bývalá odkaliště u Mydlovar chce ČEZ rozmístit solární panely. Čtyři okolní obce jsou proti
Místo jedné z největších ekologických zátěží v Česku solární elektrárny – tak se mají podle plánu skupiny ČEZ proměnit bývalá odkaliště MAPE u Mydlovar na Českobudějovicku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Armáda nabízí ‚nový start do života‘. Sloužit v Česku budou moct i lidé se základním vzděláním
-
Skladování plynu státu opět rekordně vydělalo. Návratnost miliardové investice se může zrychlit
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Vedení zpravodajství ČT se vymezuje proti Součkovu ‚setkání s novináři‘. ‚Nepřijatelné,‘ píše Kubal