Rentabilita budoucí spalovny odpadu v Písku rozpoutala na zasedání zastupitelstva dvouhodinovou debatu

3. listopad 2023 10:32

O rentabilitě budoucí spalovny odpadů ZEVO v Písku pochybují někteří zastupitelé. Debata o ekonomické stránce projektu na zasedání zabrala dvě hodiny. Město zatím společnosti ZEVO schválilo půjčku ve výši tři miliony korun na přípravné práce. Výstavba spalovny ale není vůbec jistá.

„Nutno říci, že Písek potřebuje spalovat 50 tisíc tun. A jediné, co s jistotou v současné chvíli víme, je, že máme 9 tisíc tun. To znamená, že musíme sehnat zbylých 41 tisíc tun,“ říká opoziční zastupitel Josef Knot z uskupení Vaše volba, který se proti spalovně sice zcela nevymezuje, ale má několik připomínek.

„Ve studii, která byla učiněna, se nepočítá s klíčovou věcí, a to jsou emisní povolenky, které by s největší pravděpodobností od roku 2026 měly vzniknout a vyjdou na desítky milionů korun. To projekt do své bilance bohužel nezahrnuje. Další věc, s níž se nepočítá, je splátka úvěru, který si bude muset společnost ZEVO Písek vzít, a ten bude ve výši 800 milionů korun na deset let,“ připomíná.

Vedení města přislíbilo, že všechny připomínky k ekonomické stránce plánované spalovny prověří. Podle starosty Michala Čapka z hnutí ANO je v tuto chvíli ale rozhodující stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí EIA.

Čtěte také

„Pokud by EIA byla schválená, tak by dál jednalo zastupitelstvo. Základem je ekonomická stránka a co bylo řečeno, bude prověřeno. Samozřejmě jsou nadále i neznámé jako například úroková míra. Pokud by EIA schválená nebyla, tak bychom nemohli pokračovat a museli bychom od záměru ustoupit a prověřit jiné možnosti, jak likvidovat odpad a vytápět město,“ dodává starosta.

Alternativu k ZEVU popsala ředitelka písecké teplárny Andrea Žáková. „Vzhledem k tomu, že od roku 2033 je zakázáno spalovat uhlí, naší jedinou šancí momentálně je postavit zdroj na plyn. Nejsou jiné dostupné technologie, které by poskytly tak velký výkon, aby soustava dále bez problémů zásobovala město Písek teplem. V případě, že bychom měli plyn, byla by úplně jiná cena za teplo, o její výši můžeme v současné době pouze spekulovat,“ uvádí.

Jestliže bude EIA schválená, zastupitelé Písku výstavbu spalovny znovu projednají. Starosta Michal Čapek nevyloučil, že o realizaci projektu může rozhodnout i referendum.

Spustit audio

Související